Hemşirelerin eğitim ve çalışma hayatındaki mesleğe yönelik tutumları
The Atitudes of student nurses and nurses towards their education and professionals
  1. Tez No: 51141
  2. Yazar: YAŞAR AKYIDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmir ilinde bulunan 225 çalışan ve 244 öğrenci hemşireden oluşan örneklem grubun bazı psiko - sosyal özelliklere göre eğitim ve mesleklerine yönelik tutumları saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın 1. bölümünde problem tanımlanmış, 2. bölümünde Genel Hemşirelik Tarihi özetlenmiştir. 3. bölümde Türkiye'de Hemşireliğin Gelişmesine yer verilmiş, hemşirelik eğitim programlan değerlendilmiş, bölümün sonunda tutumlara ilişkin özet bilgi sunulmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen likert tipi tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilere bağlı olarak katılımcıların ; - öğrenci hemşire - Çalışan hemşire - Hemşirelik Yüksek Okulu I. Sınıf - Hemşirelik Yüksek Okulu IV. Sınıf öğrencisi olmalarına göre tutum ölçeğini değerlendirmede farklılaşmaları * t7 testi ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study theattitudes of student - nurses and nurses towards their education and profession has been studied. The sample contained 225 working nurses and 244 student nurses in Izmir. The attitudes have been determined according to the sample's psycho - social characteristics. In the first chapter of the research the problem has been defined and in the second chapter the History of Nursery has been summarised. In the 3. rd chapter development of nursery in Turkey has been summarised and also the educational (training) programmes has been evaluated. A summarised information regarding the attitudes has been presented at the end of that chapter.“Likert type scale of attitudes”, developed by the researcher, has been used as data collecting instrument. The differentiation in evaluating the measurement of attitudes has been tested by t test. Many comparisions in attitudes have been drived. The most important of these factors were student nurses versus working nurses 1.st.