Kolostomili hastalarda stomalı yaşama uyumlarının ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of adaptation of living with stoma and quality of life of patients with colostomy
- Tez No: 511445
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Fazilet İSLAMTÜRK, Kolostomili Hastalarda Stomalı Yaşama Uyumlarının ve Yaşam Kalitelerinin İncelenmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik AD Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Çalışmanın amacı kolostomili hastaların, stomalı yaşamlarına uyum durumları ve yaşam kalitelerin incelenmesidir. Araştırma, 15 Kasım 2016- 15 Nisan 2017 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi genel cerrahi polikliniğinde yapılmış tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, kolostomi açılmasından itibaren en az iki en fazla 24 ay geçen ve örneklem ölçütlerini sağlayan 60 gönüllü hasta oluşturdu. Veriler literatürden yararlanılarak oluşturulan sosyo-demografik ve hastalık özellikleri yer alan Hasta Tanıtım Formu, Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği (OUÖ-23) ve Ostomili Bireylere Yönelik Yaşam Kalitesi Ölçeği (OBYYKÖ) kullanılarak elde edildi. Hastaların yaş ortalaması 49.83±13.85 yıl, %55.0'i erkek, %95.0'i evli ve %43.3'ü ilköğretim mezunudur. Hastaların yarısına yakınına (%45.0) kolon kanseri nedeni ile kolostomi açıldığı %56.7' si'nde geçici stoma olduğu, %58.3'ünün iki-sekiz aydır stoma ile yaşadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fazilet İSLAMTÜRK, Investigation of Adaptation of Living with Stoma and Quality of life of Patients with Colostomy, Hasan Kalyoncu University Health Science İnstıtude Nursing Major Scientific Phd Thesis. The aim of the study is to examine the status of colostomy patients adaptation to their stomatal life and their quality of life. The study was a descriptive and relationship- seeking research made in Gaziantep University Şahinbey Research and practice hospital general surgery clinic between 15 november 2016 and 15 april 2017. The sample of the study consisted of 60 volunteer patients who met the sampling criteria at least two mounts and at most 24 mounts after colosty, obtained using the patient presentation form, ostomy adjustment ınventory- 23(OAI-23), Stoma Quality of life scale . The mean age of the patients was 49,83 ±13,85 years, 55.0% were male, 95.0% were married and 43.3% were primary school graduates. Nearly half of the patients (45.0%) were found to have colostomy due to colonic cancer, 56.7% had transient stomas, and 58.3% were living with two to eight mounts stomas.