Neoliberal dönemde şehirlerde kamusal alan güvenliği: Türkiye örneği
Public area security in the cities in neoli̇beral times: Turkey example
  1. Tez No: 511462
  2. Yazar: YAVUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada güvenlik politikalarının ortaya çıkışı ve gelişimine değinilerek, Türkiye özelinde neoliberal politikalara karşı en yoğun tepkiyi gösteren işçi sınıfı mensuplarının ve göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı anakent çeperlerindeki mahalleler başta olmak üzere şehirlerde uygulanan güvenlik politikaları incelenmiştir.1980 sonrası uygulama etkinliği giderek arttıran neoliberal politikaların ortaya çıkardığı gelir dağılımı eşitsizliği artık sadece ülkeler arası boyutta değil ülkelerin kendi içerisinde de büyük farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu duruma karşı ortaya çıkan muhalefet ise güvenlik politikaları altında farklılaştırılmaya, siyasetsizleştirilme ve mekânsal ayrımlaştırmaya tabi tutularak etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır. Etkin bir yöntem olarak militarist yöntemler ile mekânsal ayrımlaştırmanın kullanıldığı bu mahalleler ile şehrin geri kalanı arasında görünmez bir duvarın oluşturulduğu, böylece neoliberal uygulamalara karşı oluşan muhalefetin şehrin geri kalanından izole edilerek yalnızlaştırıldığı ve geniş kesimler ile irtibatının kesildiği görülmüştür. Böylece insanların birbirlerine hikâyelerini anlatarak yakınlaşmasının, ortak dili geliştirmesinin önüne geçildiği, birlikte geniş muhalefet tabanlarının oluşumunun engellendiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The thesis is focused on the emergence and expansion of general security policies and in particularly policies applied in cities where especially the members of working class and immigrants who react too strongly against the neo-liberal urban policies. Neo-liberal policies, which gradually increased the efficiency of their implementation after 1980, caused the distributional inequality among the countries and also great disparities within countries themselves. The opponent which resistant to injustice, is isolated and neutralized by being subjected to differentiation, depolitization and spatial differentiation under security policies. We find out that an invisible wall was built between opposition to neoliberal practices and the rest of the city by applying militarist methods. These policies led to obstruct the formation of common language and common ground which opponents expand their struggle and cooperation.