Global marketing's economic, political, legal and bureaucratic, social and cultural effects on textile industry
Küresel pazarlamanın tekstil endüstrisi üzerindeki ekonomik, politik, hukuki ve bürokratik, sosyal ve kültürel etkileri
  1. Tez No: 511478
  2. Yazar: BEHÇET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küresel pazarlama neredeyse tüm boyutlarıyla hayatlarımızı etkilemektedir. İlgimizi uyandırmaya çalışan reklam filmleri, pazarlama kampanyaları etrafımızı sarmış durumdadır. Bu çalışmada küresel pazarlamanın ekonomik, siyasi,hukuki ve büroktatik, sosyal çevresel ve kültürel etkileri tekstil sektörü firma yöneticilerinin bu konudaki görüşlerini de inceleyerek araştırılmıştır. Yerel pazarlar dışında, dünyada oldukça büyük bir pazar söz konusudur. Bu da firmaları kendi yerel pazarları dışında diğer pazarlara nüfuz etmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Örneğin düşük nüfuslu Hollanda ve Felemenk markaları için kendi ülkelerinin dışında fethedilecek büyük bir dünya mevcuttur. Bu durum pek çok ülke için de geçerlidir. Amerika Birleşik Devletleri en büyük market olmasına rağmen, burada da diğer ülkeler tarafından yakalanabilecek fırsatlar mevcuttur. Firmaların yanısıra bireyler girişimler için de küresel pazarlama oldukça önemlidir. Yaratıcılığı ve yeniliğin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca küresel pazarlama rekabet üstünlüğünü korumaya çalışan firmalar için de yararlıdır. Küreselleşme kültürleri, düşünceleri ve dünya görüşlerini etkiler. Bunların yanısıra küreselleşmenin ekonomik, hukuki ve bürokratik anlamda da etkileri söz konusudur. Tekstil sektörü ise tüm bunlardan etkilenen ana sektörlerden biridir. vi Bu çalışmanın amacı, küresel pazarlamanın ekonomik, siyasi, hukuki ve bürokratik, sosyal çevresel ve kültürel etkilerini araştırmak ve tekstil sektörünün bu alanlardaki sorunlarını daha iyi anlamaktır. Bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak adına belirtilen alanlarda, tekstil sektörü firma yöneticileriyle birlikte bir anket çalışması yürütülmüştür. Sonuçları değerlendirmek üzere basit korelasyon analizi, kısmi korelasyon analizi, basit regresyon analizi, çok yönlü regresyon analizi, T test analizi ve tek yönlü anova analizi ile yedi analiz yöntemi kullanılmıştır. Tekstil sektörü firma yöneticilerinin küresel pazarlamanın ekonomik etkisi, siyasi, hukuki ve bürokratik etkisi, sosyal çevresel ve kültürel etkisi konuları üzerinde görüşleri incelendiğinde; ekonomik etki, siyasi, hukiki ve bürokratik etki, sosya çevresel ve kültürel etki yüksektir, tekstil sektörü sorunsalının küresel pazarlama üzerinde etkisi yüksektir; değişim katsayısı yorumlarına gore; tekstil sektörünün ekonomik görüş noktasında hedef piyasanın karakter özelliklerinin dikkatli incelenmesi önemlidir, tekstil sektörü tüketici haklarının korunması konusundaki küresel farklılıklardan etkilenmektedir, reklamlar tekstil sektörünü küresel ölçekte etkilemektedir,“ fakat ”Bilişim teknolojilerinin sektördeki uygulamalarının yeterli düzeyde gelişmemiş olması tekstil sektörünün problemidir" konusunda ise firma yöneticilerinin farklı görüşleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Global marketing affects almost all aspects of our lives. We are surrounded by advertisements, marketing campaigns which try to intrigue our attention. In this study global marking's effect from economic, political, legal and bureaucratic, social environment and cultural perspectives are examined along with textile firm's executives' views on these subjects. There is a huge market outside the home market that's why it's inevitable for the companies to expand their market penetration by going to other markets except their own. For low populated countries like Netherlands and for their brands there is big world outside to be conquered. The same applies for other countries as well. Even though United States is the biggest market there is still a huge market to be captured outside. Not only for the companies for the individuals as well global marketing is vital. It drives innovation and creativity. It's also good for the companies which try to keep their competitive edge. Globalization affects world views, ideas and cultures. There are other effects of globalization such as economic, legal and social effects. Textile sector is one of the main sectors that are influenced by this. The purpose of this study is to iv investigate the global marketing's effects on economy, politics, bureaucracy, social environment and culture in textile industry and to know better the textile sector's problems on these areas. In order to find out more about these areas a survey is conducted which includes these subjects among textile firm executives. Altogether seven analysis methods are used for examinations of the results, simple correlation analysis, partial correlation analysis, simple regression analysis, multiple regression analysis, t test analysis and one way anova test analysis. When the distribution of firm's executives views are examined on global marketing's economic effects, political, legal and bureaucratic effects, social environment and cultural effects and textile sector's problems; economic effects, political, legal and bureaucratic effects, social environment and cultural effects of global marketing on textile industry are high, effects of textile sector's problems on global marketing are high; based on interpretation of coefficient variation for the following subjects; a careful examination of the characteristics of targeted market is important from economic standpoint in textile industry, textile sector is affected by the global variations of consumer protection, advertisements affect the textile sector on the global scale are true, however for the subject“Not sufficient implementation of information technologies in textile industry is a problem for the industry”firm executives views tend to differ from each other.