Ortaöğretim 9. sınıf üçgenler konusunda origami yardımıyla düzenlenen etkinliklerin Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine etkisi
The effect of origami based instruction on the 9th grade triangle of secondary education on Van Hiele geometric thinking levels
- Tez No: 511479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim 9. sınıf matematik dersi programında yer alan üçgenler konusunda origami yardımıyla düzenlenen etkinliklerin öğrencilerin Van Hiele Geometrik düşünme düzeylerine etkisini incelemektir. Ayrıca öğrencilerin origami sanatına yönelik görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde, Şanlıurfa İlinin Bozova İlçesinde bir ortaöğretim kurumunda 20 si deney grubu, 20 si kontrol grubu 40 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubu öğrencilerine origami etkinliklerine dayalı öğretim yapılırken, kontrol grubu öğrencilerine mevcut öğretim programına göre öğretim yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel yöntem birarada kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında Usiskin(1982) tarafından geliştirilen“geometrik düşünme düzeyleri testi”kullanılmış, nitel verilerin toplanmasında ise açık uçlu sorular öğrencilere yöneltilmiştir. Araştırmanın desenini ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen oluşturmaktadır. Nitel verilerin yorumlanmasında ise betimsel analiz kullanılmıştır. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının geometrik düşünme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken, uygulama sonrasında deney grubu lehine anlamlı fark oluşmuştur. Ayrıca öğrencilerin origamiye karşı olumlu görüş geliştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of the instruction based on origami activities in which is included in 9th grade triangle of secondary education mathematics curriculum on student's Van Hiele geometric thinking levels. In addition, opinions of students were applied to determine student's attitudes towars origami art. The study is conducted with total of 40 students in which 20 of them were in experiment group and 20 of them in control group in a high school of Bozova town of Şanlıurfa city in 2016-2017 academic years. Experiment group students were subjected to instruction based on origami activities while students in control group were subjected current curriculum. Qualitative and quantitative methods were used in the study together. The“geometric thinking level test”developed by Usiskin(1982) was used to collect quantitative data, open-ended questions were asked to students in the collection of qualitative data. The design of research in this study is pretest-posttest control group quasi-experiment design. Descriptive analysis was used to interpret qualitative data. While there was no significant difference between experimental and control groups' geometric thinking levels before application, after application there was a significant difference in favor of the experimental group. Also it was seen that students had a positive opinion on the origami.