Analysis of transient stability by using power system stabilizer and static var compensator
Güç sistemi kararlılaştırıcısı ve statik var kompanzasyonu yöntemi ile geciş kararlılığı analizi
  1. Tez No: 511480
  2. Yazar: HALKAWT ABDALQADIR KH.AHMED AL-SHEKHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ HANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, bir güç iletim sisteminin dengeli ve dengesiz arıza durumlarında geçiş kararlılığını arttırmak amacıyla sisteme dâhil edilen Güç Sistemi Kararlılaştırıcısı (GSK) ve Statik Var Kompanzasyonunun (SVK) sistem üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında MATLAB SIMULINK programı kullanılarak 3-Baralı bir güç aktarım sistemi modellenmiştir. Güç sistemi temel olarak üç fazlı bara sistemi, iki adet yükseltici transformatör ve iki üniteden (Senkron Jeneratör) oluşmaktadır. Birinci Jeneratör 1000 MVA üretme kapasitesine sahip, ikincisi ise 2000 MVA elektrik gücü üretme kapasitesine sahip olacak şekilde seçilmiştir. Analiz işlemleri, sistemde sadece GSK varken, GSK yokken ve GSK+SVK birlikte varken ki durumlar göz önüne alınarak; Faz-Toprak (F-T), Faz-Faz (F-F), Faz-Faz-Toprak (F-F-T), Faz-Faz-Faz (F-F-F) ve Faz-Faz-Faz-Toprak (F-F-F-T) gibi çeşitli arıza durumlarındaki sistemin tepkisine ait benzetim (simülasyon) sonuçlarını içermektedir. Simülasyon sonuçları, GSK+SVK'nın sistemde birlikte kullanılmasının sistemin gerilim kararlılığını, aktif güç kararlılığını, reaktif güç kararlılığını, rotor hız kararlılığını ve Senkron Jeneratörlerin rotor açısı kararlılığını önemli ölçüde artırabildiğini göstermiştir. Ayrıca, GSK+SVK'nın devre kesicilerin röle ayarlarının hassasiyeti için çok önemli olan Kritik Toparlanma Sürelerinin (KTS) belirlenmesinde de etkin bir rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of Power System Stabilizer (PSS) and Static Var Compensator (SVC) was analyzed to improve the transient stability of a power transmission system in the case of balanced or unbalanced faults. In the scope of work, a 3-bus power transmission system has been modeled by using MATLAB SIMULINK program. The power transmission system basically consists of three bus systems, two step up transformers and two units (Synchronous Generators). The first Generator generates 1000 MVA and the second one generates 2000 MVA electrical power. The thesis consist of the simulation results for different cases such as with PSS alone, without PSS and with PSS&SVC together in the conditions of various types of faults such Line to Ground (L-G), Line to Line (L-L), Line to Line to Ground (L-L-G), Line to Line to Line (L-L-L) and Line to Line to Line to Ground (L-L-L-G). The results show that PSS&SVC could significantly improve the voltage stability, the active power stability, the reactive power stability, the rotor speed stability and the rotor angle stability of the Synchronous Generators. And also, it could help determining Critical Clearing Times (CCT) that is very important for better relay settings of circuit breakers.