Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran, yapısal ve edinsel kalp hastalığı saptanmayan çocuk ve adölesanlarda erken repolarizasyon sıklığı
Prevalence of early repolarization in children who had came to pediatric cardiology outpatient clinic and had not structural or acquired cardiological disease
- Tez No: 511496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR, PROF. DR. ABDULKADIR BABAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Çoğunlukla yapısal kalp hastalığı bulunmayan kişilerde görülen Erken Repolarizasyon Sendromu (ERS), günümüzde Brugada Sendromu (BS) ile olan benzerlikleri nedeniyle 'J Dalga Sendromları' başlığı altında incelenmeye başlanmıştır. Yayınlanan çok merkezli çalışmalar sonucunda ERS ile ani kardiyak ölüm (AKÖ) arasındaki ilişkinin ortaya konmasıyla beraber hayatı tehdit edici ventriküler aritmilere neden olabileceği bilinmektedir. Yetişkinlerde yapılan çalışmalarda ER prevelansı %1-30 arası değişiklik göstermekle birlikte, çocuklarda oldukça az sayıda çalışma mevcuttur. Geniş katılımlı sadece bir çalışma yapılmıştır, söz konusu çalışmada ER prevelansı %23,6 bulunmuştur. Amaç: Kocaeli Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğine herhangi bir şikayetle başvurmuş 7400 hastanın muayene ve tetkikler sonucunda yapısal ve edinsel kalp hastalığı ile disritmi saptanmamış 1676 tanesinin dosyalarını retrospektif olarak tarayıp, erken repolarizasyon prevalansını ve diğer parametrelerle olan ilişkisini bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Üniversitemiz çocuk kardiyoloji polikliniğine yönlendirilmiş veya herhangi bir sebeple başvurmuş, muayeneler sonucunda yapısal veya edinsel kalp hastalığı saptanmamış ve arşivde muayene dosyası olan tüm hastaların EKG'lerini ER paterni açısından, güncel tanımlamaya göre inceledik. Alanında uzman ikinci bir gözlemci tarafından tüm EKG'ler, ER açısından kontrol edilmiştir. Güncel tanım olan, ardaşık en az iki derivasyonda [inferiyor (II, III, VF) ve lateral (I, VL, V5–V6)] ≥0.1 mV j noktası yükselmesi ER tayininde kullanılmıştır. Maksimum J dalga yüksekliği, hızlı yükselen veya yatay/inen ST segment, QRS sonu çentikli ve yayvanlaşan ER olan derivasyonlarda pozitif veya negatif T dalgası olması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yaş, cinsiyet, kalp atışı, Sokolow indeksi, QTc (bazett formülü)süresi, kardiyak semptom varlığı, aile öyküsü, gestasyon haftası erken repolarizasyon görülen ve görülmeyen gruplarda karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 7400 hastadan, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 1676 hasta alındı. Bu hastaların 909'u (%54) erkek, 767'si (%46) kızdı. Yaş ortalaması 7,05±5 yıldır. Çalışmadaki popülasyonda ER bulunan hastalar 200 (%11,9) kişidir.
Özet (Çeviri)
Backgroung: Early repolarization syndrome(ERS), which is mostly occured in people who has no structural heart disease, included in J wave syndromes because of similarities between Brugada Syndrome (BS) lately. Relationship between ERS and sudden cardiac death has been proven by multicentric studies.ERS could cause SDC by life threatining ventriculer arrhythmia. According to current definition of ER and in the largest populations, ER prevalence ranges from 1 to 30 %. However, prevalance of ER has been reported in just one large unselected children populations which is 23,6%. Aim: We aimed to find prevalance of ER in children, who were referred to Pediatric Cardiology Department unit of University Hospital Kocaeli for miscellaneous reasons, but in whom standart clinical and echocardiographical investigations failed to reveal any structural or acquired cardiac disease. Methods: Electrocardiography from 1676 successive healthy children from birth to 17 years old were prospectively recorded and analyzed. Dual analysis by a second observer, who has specialty in pediatric cardiology, was performed in all included ECG. ER was defined by ≥0.1mV J point elevation in at least two contiguous inferior or lateral ECG leads. The 'notching' or 'slurring' patterns of ER were noted, as well as the maximal J wave amplitude, the rapidly ascending or horizontal/descending pattern of ST segment and the presence of positive or negative T waves in leads showing ER. Age, gender, QTc interval, Sokolow index, heart rate, cardiac symptoms, gestational week and family history of cardiac disease were compared between ER+ and ER- children. Results: Study population total number is 1676 of 7400 who meets all the inclusion criteria. Total number of children with ER was 200 and prevelance of ER pattern was 11,9%. Population of study was 909 (%54) male and 767 (%46) female children.ER pattern was present in 87/909 males (9,6%) and 113/767 females (%14,7) (p=0,0013).