Kırıkkale İli merkez mezbahasında kesimi yapılan hayvanların karaciğerlerinde bulunan parazitler ve ekonomik önemi
Parasites in liver of slaughtered animals and effects on economic importance at slaughtered house in Kirikkale Province
- Tez No: 511527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN NURİYE GAZYAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile Kırıkkale İli merkez mezbahalarda kesilen kasaplık hayvanların karaciğerlerinde görülen parazitleri belirlemek ve parazit kaynaklı oluşan ekonomik kayıpların boyutunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 1 Eylül 2015- 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kırıkkale ili merkez mezbahalarda kesilen 4914 sığır, 261 koyun ve 9541 kuzu karaciğeri kesim sonrası incelenmiştir. Bu çalışmada Fasciola spp.'nin sığırlarda %3.39, koyunlarda %4.98 oranında tespit edilmiş, kuzularda ise bu parazite rastlanmamıştır. Dicrocoelium dendriticum ise sığır, koyun ve kuzular da görülmemiştir. Kist hidatidin sığırlarda %0.61, koyunlarda % 4.21 oranında görülmüş, kuzularda ise kist hidatide rastlanmadığı saptanmıştır. Cysticercus tenuicollis sığırlarda %0.40, kuzularda %0.36 oranında görülmüş olup koyunlarda rastlanmamıştır. Fasciolosis, dicrocoeliosis, kistik echinococcosis ve cysticercosis sonucu imha edilen karaciğer kaynaklı oluşan toplam ekonomik kaybın 30.540 TL, (10.317 Dolar veya 9.254 Euro) olduğu hesaplanmıştır. Bu çalışma ile Kırıkkale'de kesilen hayvanlarda fasciolosis görülme sıklığı, ilde daha önceki yıllarda yapılan çalışmaların sonuçlarına göre artış gösterdiği, dicrocoeliosis ve kistik echinococcosis'te ise görülme sıklığının azaldığı tespit edilmiştir. Cysticercosis ile ilgili bu ilde daha önceki yıllarda çalışma olmadığı için bir kıyaslama yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study: determinate the parasites lives in liver of slaughtered animals and investigate the economic size due to parasites in slaughtered houses in Kirikkale. The livers of 4914 cattle, 261 sheep, 9541 lamb were investigated in slaughtered houses in Kirikkale province between 1 September 2015 and 31 August 2016. Fasciola spp. was detected in cattle and sheep relatively %3.39 and %4.98 but no detected in lambs. Dicrocoelium dendriticum was not detected in sheep and cattle where as .Cyst hydatid was found as %0.61 and %4.21. Cyst hydatid was not found in lamb. Cysticercus tenuicollis was found as %0.40 in cattle, as %0.36 in lambs but not found in sheep. The total economic loss resulting from liver damage (fasciolosis, dicrocoeliosis, hydatidosis ve cysticercosis) caused by parasitic diseases was estimated to be 30.540 TL (10.317 Dollars or 9.254 Euros). The prevalence of fasciolosis in animals slaughtered in this study, kırıkkale,and according to the results of previous studies showed increase. it was determined that decreased the prevalence of dicrocoeliosis and cystic echinococcosis. With cysticercosis is not working in this province in previous years because a comparison could not be made.