Kırıkkale merkez Hasandede köyü'nün coğrafi etüdü
A village of Kırıkkale Hasandede's geographical study
  1. Tez No: 482063
  2. Yazar: AYSEL KİNCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İç Anadolu Bölgesi'nin, Orta Kızılırmak Bölümü'nün kuzey kesiminde yer alan Hasandede Köyü, Kırıkkale İli Merkez İlçesine bağlıdır. 31,6 km2'lik yüz ölçüme sahip olan köyün ana jeomorfolojik ünitelerini; Alandağ, Kızılıdağ ve Behrek Dağının yükseklikleri ile Hasandede Ovası oluşturmaktadır. Hasandede Köyü, İç Anadolu Bölgesi'nin karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Köyün batı sınırını oluşturacak şekilde akan Kızılırmak ve yüksek alanlardan suyunu alıp bu nehre boşaltan dereler getirdikleri malzemelerle Hasandede Köyü'nde tarım için oldukça elverişli olan alüvyal topraklar oluşturmuştur. Nüfusunun nerdeyse tamamının mezhebi Alevilik olan Hasandede Köyü'nde Bektaşi geleneği sürdürülmektedir. Bu mezhebin köy halkının tarım faaliyetlerine büyük ölçüde yansımasıyla, Hasandede üzümü ve şarabı Türkiye genelinde tanınmıştır. Şaraplarıyla olduğu kadar Hasandede Türbesi ile de tanınan köy, Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi çekmektedir. 1972-2012 yılları arasında 40 sene boyunca Belediye teşkilatı tarafından yönetilen Hasandede Köyü, günümüzde muhtarlık tarafından yönetilmektedir. Belediye teşkilatı kaldırıldıktan sonra nüfus, tarım ve sosyal faaliyetler açısından gerileyen köyde yapılacak bazı düzenlemeler köye eski statüsünü kazandırabilir.
Özet (Çeviri)
Hasandede is a village of Kırıkkale. It resides in north of the Kızılırmak river in Central Anatolia. The village has 31,6 km2 surface area. Its main geomorphological units include Alandağ, Kızıldağ, heights of Behrek Mountain and Hasandede plains. Hasandede has the characteristics of Central Anatolia's continental climate. Streams that come down and connect to Kızılırmak river from high grounds bring minerals to Hasandede and it helps to create alluvial plains which is very conveniant for farming. Culture of almost all of the population is Alevi. People of Hasandede continue their Bektaşi tradition. This sect has been reflected to people's farming activities. Hasandede's grape and wine has been famous in Turkey. Hasandede is also known for its Hasandede tomb. People all around in Turkey visit Hasandede. Between 1972 and 2012 Hasandede governed by municipal organization. Nowadays its governed by a mukhtar. After municipal organization been abolished the village's population, farming and social activities has been worsen. Some new arrangments can bring back Hasandede's old days.