Ortaokul öğrencilerinin okuma ilgi ve alışkanlıklarının incelenmesi (Kırıkkale ili örneği)
The examination of elementary school students' reading interest and habits (Kirikkale sample)
- Tez No: 440104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin okuma ilgi ve alışkanlıklarının düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kırıkkale merkezinde bulunan ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2011-2012 eğitim öğretim yılında Kırıkkale ili Merkez ilçesinde bulunan random (rastgele) yöntemle seçilen ortaokullarda okuyan 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemdeki öğrencilerin 254'ü kız, 261'i erkek olmak üzere toplam 515 kişidir. Araştırmadaki veriler, örneklemi oluşturan öğrencilerin“Okuma İlgi ve Alışkanlıkları Anketi”ne verdikleri cevaplardan elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistik (frekans, yüzde, aritmetik ortalama) kullanılmıştır. Veriler, SPSS 20.0 (Statistic Package for Social Science) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin okuma etkinliği yerine teknolojiyi eğlence amaçlı kullanmayı daha çok tercih ettikleri, ders ve sınavların yoğunluğundan dolayı yeterince kitap okuyamadıkları tespit edilmiştir. Öğrencileri okumaya en çok aile ve öğretmenler yönlendirmektedir. Öğrencilerin belirli bir zamandan ziyade fırsat buldukça kitap okudukları, kitap okumaya ise haftalık çok süre ayırmadıkları tespit edilmiştir. Öğrenciler tarafından en çok roman/hikâye türünde ve macera konulu kitaplar tercih edilmektedir. Öğrenciler, kitap okumanın bireye faydalı olduğu bilincindedir. Kız öğrencilerin okuma ilgi ve alışkanlıklarının erkek öğrencilere göre daha iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, level of elementary school students' reading interest and habits were tried to be determined. Survey model was used in the research. The universe of the study consists of elementary school students in Kırıkkale center. The universe of the study consists of 7th grade students studying in randomly selected elementary schools in Kırıkkale center in 2011-2012 education year. The sample consists of 515 students in total, 254 of them are girls and 261 of them are boys. The data in the study was obtained from students answers to“Reading Interest and Habits Questionnaire”. Gathered data was analyzed by using descriptive statics (frequency, percentage and) arithmetic mean in the SPPS 20 (Statistic Package for Social Science) As a result of the study, it was determined that students preferred technology for entertainment purposes rather than reading activities and they could not read enough books because of the intensity of their courses and exams. Students are guided to read by mostly their parents and teachers. It was also found that students did reading when they find a chance rather than scheduling a special reading time. In addition, it was found that student did not spare much time for reading weekly. Students' most preferred types of books are novel/story and adventure. The students are aware of benefits of reading. Girls' reading interest and habits are in a greater level than the boys'.