İhracat karar verme sürecinde, firma davranış analizi ve değişik ölçekli firmalar üzerinde bir uygulama
Firm export behaviour in export decision process and survey on different sized firms
  1. Tez No: 51153
  2. Yazar: BURCU İLTER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İhracat, dış pazarlara açılmanın en temel ve en çok kullanılan formlarından birisidir. İhracatın geliştirilmesi firma açısından önem taşıdığı kadar ülkeler açısından da önem taşımaktadır, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ve ödemeler dengesi sürekli olarak açık veren ülkelerde ihracatın geliştirilmesi daha da büyük önem kazanmaktadır. Firmaların ihracatta başarılı veya başarısız olması ise; kısmen, firmaların değişik ihracat davranışı özellikleri göstermelerine bağlanabilmektedir. Bu nedenle ihracatın geliştirilmesine katkıda bulunmak, firma ihracat davranışı hakkında bilgili olmayı gerektirir. Bu çalışmada Ege bölgesindeki firmaların ihracat davranışlarının ve değişik ölçekli firmaların farklı davranış özellikleri gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ege bölgesinde faaliyet gösteren, İhracatçı Birliklerine kayıtlı işletmeler üstünde yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve sorular 78 firma tarafından cevaplandırılmıştır. Araştırma sonucunda anketi cevaplandıran firmaların büyük bir kısmının proaktif güdüler ile ihracat yaptığı ve buna göre davranış özellikleri gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Export is the primary and the frequently used method for foreign trade. improvement of export has crucial importance both for firms and government. Especially for developing countries with ongoing balance of payment deficits, improvement of export gains more importance. Firms' success ör failure in export operations can partiually be explained by its export behaviour. Thus, in order to help firms improve their export operations, it is needed to know about firm export behaviour. Thus, m this project, the purpose is to examine the export behaviour of firms in Agean Region; and to see if firms with different sizes show any differences in their export behaviour. The research sample was choosen from firms subscribed to Aegean Exporters Union which are operating in Aegean region. Survey method was applied and and 78 firms were included in the research. According to the data obtained; most of the firms export because of proaactive motivations, thus arrange their export operations accordingly.