Türk Ticaret Hukukunda markanın haksız rekabete karşı korunması
Protection of trademark against unfair competition in Turkish commercial law
  1. Tez No: 51157
  2. Yazar: YÜCEL BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BARTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu yüksele lisans tezi, ticari hayatın önemli bir süjesl olan markaya ve marka hakkına karşı taklit veya tağyir yoluyla yapılacak tecavüzlerin hangileri olduğu ve ne gibi hukuki korunma yollarının bulunduğunu incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu konu üzerine hazırladığımız tezimizde,llk iki bölümde tecavüzün konusu olan tescilli markanın ne olduğu kavram,mevzuat ve hatta kısaca tarihçe bakımından incelenmekte,benzeıi işaretlerden farkı araştırılmakta ve kısaca tescil İşleminin nasıl yapıldığına da değinilmektedir. Tezin bundan sonraki iki bölümünde ise tecavüz halleri ve tecavüzün sonuçları, dolayısıyla hukuki korunma yolları güncel ve önceki dönemdeki yasal düzenlemelerin karşılaştırılması suretiyle İncelenmektedir. Hukuki korunma yolları tecavüz öncesi.sırasında ve sonrasında açılabilecek davalar ve tedbirler olarak sınıflandırabilinir.Bu tezde de bu şekilde bir sınıflandırma yapılmıştır ve günlük hayatın akışına uygun olarak tecavüzün başladığı andan itibaren nelerin yapılabileceği sırasıyla ve uygulama ve gerçek vakalara daha uygun bir şekilde ele alınmakta, İncelenip eleştirisi yapılmaktadır. Bu hukuki yollar ele alındıktan sonra tezin sonuç bölümünde ise yeni 556 Sayılı KHK'nin eksik ya da uygulamada sorun yaratabilecek yönlerine dikkat çekilmekte ve bu konuda bazı çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT The aim to prepare this master degree thesis is, to search, what assaults can be made by confusing and quotating the trade mark that which.is an important subject of the commercial life. In the first two parts of our thesis.which we've prepared on this subject we're defining the meanings of the terms, registered mark.its legal procedure and history and then we search what differences does the trade mark have comparing with the similar signs.symbols, and we also define In this part the procedure of registration. In the last two parts of the thesis we have a look at the situation of assaults with comparing the before and actuel legislations, and the results of them about ways of protection. These legal protection can be claslfied as.cases and precaution those can be in charge before,at the moment.and after assault,as we did in this thesls.Theme Is observed.searched due to dally life's situation, and the protection procedure is crttlslzed, step by step in the thesis. At the epilogue we propose some legal points for well-being of some parts of the new decree no.556, and give end our thesis with these result- propositions.