Phylogeography and evolutionary history of whiting (Merlangius merlangus) and picarel (Spicara spp.) along the Turkish coastal waters
Türk kıyı sularındaki mezgit (Merlangius merlangus) ve izmarit'in (Spicara spp.) filocoğrafya ve evrimsel tarihi
- Tez No: 511567
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada Türk Boğazlar Sistemi'nin (TBS), Spicara flexuosa ve Spicara maena ile Merlangius merlangus'un evrimsel tarihi ve filocoğrafyasına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonunda Spicara cinsine ait üç türün mitokondriyal DNA genlerine (16S, CO1, cyt-b) göre ayırt edilebildiği görülmüştür. S. maena ve S. flexuosa ise IRBP çekirdek geninin bir parçası kullanılarak da analiz edilmiştir. Moleküler analizler, S. maena'yla karşılaştırıldığında, Spicara flexuosa'nın Türk kıyı sularında önemli ölçüde yaygın bir tür olduğunu göstermiştir. Morfometrik ölçümler ise S. maena' nın S. flexuosa'dan küçük olduğunu göstermektedir. Spicara flexuosa'nın Türkiye kıyı sularındaki alt populasyonlarında genetik bir ayrımın görülmemesi ise, bu türün bu sularda genetik olarak benzeştiğini, TBS'nin ise bu türün gen akımı için bir koridor görevi üstlendiğini göstermektedir. Merlangius merlangus türünde ise mitokondriyal DNA genleri (CO1, cyt-b) ve çekirdek geni (RAG1) kullanılmıştır. Bu çalışmada, mitokondriyal DNA sonuçları baz alındığında, örnekleme yapılan istasyonlarda, biri Türk kıyı suları ve Yunanistan'da (M. m. euxinus) ve diğeri de Atlantik'te (M. m. merlangus) iki alt türün varlığı doğrulanmıştır. Cyt-b geni baz alındığında ise, Türkiye kıyı sularında yüksek seviyede genetik bir farklılaşmanın görülmesi, TBS'nin bu türün dağılımı için bir bariyer olabileceğini göstermektedir. Ege Denizi ve Karadeniz'deki mezgit popülasyonları farklı stoklara ait oldukları için, korunmaları için farklı koruma stratejileri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the Turkish Straits System (TSS) on the evolutionary history and phylogeography of Spicara flexuosa and Spicara maena, and Merlangius merlangus were investigated. The results of the study indicated that the distinction of the three taxa under Spicara is possible with three different mtDNA markers, e.g. (16S, CO1, cyt-b). S. maena and S. flexuosa were also analyzed using a partial fragment of the nuclear IRBP gene. Molecular results showed that Spicara flexuosa was significantly more common in the Turkish coastal waters, when compared to S. maena. Morphological measurements revealed that the S. maena samples were smaller than the S. flexuosa samples. An absence of genetic structure between subpopulations from Turkey indicate the connectivity of the Spicara flexuosa populations, suggesting that the TSS is a corridor for gene flow for this species. Considering Merlangius merlangus, the mitochondrial DNA (CO1, cyt-b) genes and nuclear DNA (RAG1) gene were used. The results confirmed the existence of two subspecies in the sampling sites used in this study, based on mitochondrial DNA results, one in Turkish coastal waters and Greece (M. m. euxinus), and the other (M. m. merlangus) in Atlantic. High levels of genetic differentiation was observed along the Turkish coastal waters based on the cyt-b gene, suggesting that TSS potentially represents a barrier to dispersal for this species. As the whiting populations in the Black Sea were found to belong to different stocks when compared to those in the Aegean, separate conservation strategies are necessary for their protection.