Bipolar bozukluk hastalarında dissosiyasyon komorbitesinin sağlık gönüllülerle karşılaştırılması
Comparison of the comorbidity of dissociation in patients with bipolar disorder and healthy volunteers
  1. Tez No: 511566
  2. Yazar: ATİLLA TEKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN BAHADIR BAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk hastalarında, dissosiasyon ve çocukluk çağı travmaları sıklığını belirlemek, dissosiasyon ve çocukluk çağı travmalarının bu hastalarda klinik seyri nasıl etkilediğini belirlemektir. Method: Mart 2012-Aralık 2012 tarihleri arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde ayaktan takipli, daha önce DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı almış, ancak değerlendirme esnasında bir manik, depresif ya da karma epizot kriterlerini karşılamayan ötimik 51 katılımcıdan oluşan hasta grubu ile herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 49 sağlıklı katılımcıdan oluşan kontrol grubunu kapsamaktadır. Araştırmaya dahil edilen her bir bireye sosyodemografik formla beraber, SCID-I, SCID-D, DES ve CTQ-28 uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 51 ötimik bipolar bozukluk hastası ve 49 sağlıklı kontrol dahil edildi. Gruplar arasında sosyodemografik veriler açısından bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the frequency of dissociation and childhood trauma among bipolar patients and the effects of dissociation and childhood trauma on the prognosis of those patients. Method: This study comprises of a group of 51 people attending to Sisli Etfal Training and Research Hospital outpatients department who had been diagnosed as bipolar disorder according to DSM-IV-TR before and not in an episode of mania, depression or mixed state on the assesment, and a control group of 49 people with no psychiatric diagnosis. The groups were collected between March and December, 2012. SCID-I, SCID-D, DES and CTQ-28 were administered to all attendees with a sociodemographic form. Results: There was not any sociodemographic difference between the two groups. Mean DES and CTQ-28 scores were determined as significantly different between the groups (p30 which may be an evidence of dissociation. In the patient group evaluated by SCID-D, the percentage of existence of any dissciative disorder was 35.4%. The most frequent dissociative symptom seen in bipolar patients was depersonalization (25.4%), and the most frequent dissociative disorder was depersonalization disorder (17.6%). Moreover, 49% of this group has had a chilhood trauma.