Kuşak teorileri bağlamında endüstri ürünleri tasarımı eğitiminin değişim dinamikleri ve değerlendirilmesi
Change dynamics and evaluation of industrial products design education in the context of generation theories
  1. Tez No: 511568
  2. Yazar: ÇİSEM ERCÖMART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Aynı zaman aralığında doğmaları sebebiyle aynı sosyal, tarihsel ve kültürel olaylara maruz kalmış ve buna bağlı olarak ortak deneyimler edinmiş bireylerin, benzer düşünce ve davranış biçimleri ile benzer tutumlara sahip olduğu fikrine dayanan kuşak teorilerine göre günümüzde Sessiz Kuşak, Bebek Patlaması Kuşağı, X, Y ve Z Kuşağı olmak üzere beş kuşak bir arada yaşamaktadır. Bu kuşakların her biri hayatı farklı bir açıdan görmeye ve anlamlandırmaya yarayan farklı tarihsel olaylar, sosyal ilişkiler ve teknolojik gelişmeler ile karşılaştığı için iş, aile ve eğitim ile ilgili konularda farklı eğilimler göstermektedir. Tasarımın doğası gereği sosyal yapıyla olan ilişkisi ile tasarım eylemini gerçekleştiren ve bundan etkilenen birey göz önüne alındığında kuşak farklılıklarından kaynaklanan farklı bakış açılarının tasarım eylemine yaklaşımda da benzer farklılıklar yaratacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla tasarım pratiğinin bir yansıması olarak tasarım eğitimi de bu farklılıktan etkilenecektir. Bunun yanında inisiyasyona dayalı eğitim yapısı ile Endüstri Ürünleri Tasarımı Eğitimi'nin doğası gereği öğretim üyeleri ile öğrenci arasındaki etkileşim oldukça fazladır. Bu etkileşimin niteliği öğretim üyesinin sahip olduğu kültürleşmiş bilginin yanı sıra bireysel deneyimleri ile de ilgili olduğu için tasarım eğitimi içerisindeki birebir etkileşim sayesinde kuşak farklılıkları belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Aynı zamanda demografik özelliklere bağlı olarak bölümlerin insan kaynağının değişmesi farklı kuşaktan bireylerin birlikte çalışmasını ve farklı kuşaktan öğrenciler ile temas halinde bulunmasını beraberinde getirmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada, endüstri ürünleri tasarımı eğitiminin değişim dinamiklerini kuşak teorileri kapsamında incelemek için çalışmanın ilk aşamasında Türkiye'de endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitimi veren üniversitelerde görev yapmakta olan endüstriyel tasarım kökenli öğretim elemanlarının mezun oldukları ve görev yaptıkları geçmiş kurumlar belirlenerek endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinin insan kaynağının değişimi ve farklı kurumların sahip olduğu örtük bilginin zaman içinde dağılımı bölümlerin öğretim elemanı kadrosu özelinde incelenmiş ve ilişki haritası çıkarılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise kuşak farklılıklarını anlamak için farklı kuşaklardan 25 öğretim üyesi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve veriler kuşak teorileri çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda hem öğretim üyelerinin hem de öğrencilerin kuşaklarının değişmesine paralel olarak endüstri ürünleri tasarımı eğitiminin örtük bilgisinde ve bu bilginin aktarımında kuşakların karakteristik özelliklerine uygun olarak değişimler yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to their birth at the same time interval, according to the generation theories based on the idea that the individuals who were exposed to the same social, historical and cultural events and thus have common experiences, similar attitudes to similar thoughts and behaviors, nowadays five generations, which are the Silent Generation, Baby Boomer Generation, X, Y and Z Generations, live together. Each of these generations exhibits different tendencies in matters of work, family and education because they encounter with different historical events, social relations and technological developments that help to see and make sense life from a different angle. It is thought that, because of the nature design and when considered its relationship with the social structure and the individual who performs the design action and is influenced by it, will create similar differences in the approach to the design action of the different viewpoints stemming from generation differences. Therefore, design education as a reflection of design practice will be affected by this difference. Besides, due to nature of initiation-based education structure and Industrial Product Design Education, the interaction between the teaching staff and student is very high. Because the quality of this interaction is related to the individual experience as well as the educated knowledge of the faculty member, the individual differences in design education manifest themselves in a distinct manner thanks to generation differences. At the same time, depending on the demographic characteristics, the change of the human resources of the departments leads to the fact that the individuals work in unison with each other and are in contact with different students. Hence, in this study to examine the change dynamics of industrial design education within generation theories, in the first phase of study, the teaching staffs' in Turkey, who works in industrial product design degree programs at universities and who have an industrial design origin, schools which they graduated and past institutions in which they work were determined and the distribution of the human resource of the industrial product design departments and the distribution of the implicit knowledge of the different institutions over time were studied in relation to the teaching staff member of the departments and the relationship map was created. In the second phase of the study, in-depth interviews were conducted with 25 lecturers from different generations to understand generation differences and the data were compared within the framework of generation theories. As a result of the study, it was seen that in parallel with the change of the generations of the academic members and the students, the implicit knowledge of the industrial product design education and the transfer of this knowledge have been changed in accordance with the characteristics of the generations.