Orman yakma suçları
The Crimes of setting fire to forest
  1. Tez No: 51158
  2. Yazar: METİN CEMAL BAĞATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Son yıllarda meydana gelen orman yangınları yoğunluk ve sayı itibariyle büyük artış göstermiştir. Özellikle yangınların kasten ve taksirle çıkaniması sonucu yangınlara karşı tedbir alma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden gerek teknik ve gerekse yasal yönden tedbirler alınma yoluna gidilmiştir. 4114 sayılı Kanunla, Orman Kanunu'nda değişiklik yapılmış ve orman yakma suçunun cezası ağırlaştınlmıştır. Bu yüzden Orman Kanunu'nda yapılan yeni değişiklik ile, orman yakma suçu, genel nitelikte yangın çıkarma suçunu ihtiva eden, Türk Ceza Kanunu'ndan ayrılmıştır. Araştırmamız; ilk bölümde orman tanımının kanuni ve bilimsel açıdan yapılması, orman politikası, amaçlan, orman mülkiyeti ve gelişimi ile orman halk ilişkileri ve ormanların korunmasının incelenmesiyle başlamıştır. ikinci bölümde, orman yakma suçunun kriminolojik açıdan incelenmesi, orman suçlannın sebepleri, orman suçlannı önlemek için alınabilecek tedbirler ve orman yangınlannın tanımı, zararian, dağılımı ve sınıflandırılması, korunmak için alınması gerekli tedbirler ve diğer ülkelerle karşılaştırılması ile devam etmiş; üçüncü bölümde, Türk Hukukunda orman yakma suçunun tüm yönleriyle incelenmesi ve sonuç bölümünde öneriler yer almıştır. Sonuç bölümünden sonra ek olarak, diğer ülkelerle.Türkiye'nin orman yangınları sayı, yanan alan ve bir yangında yanan alan miktarları yönünden karşılaştırmalarını içeren tablolar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, fire at forests has been increased by amount and density. Effective precautions must be taken, as forests have been set fired especially intentionally and unintentional offences. Acccordingly, both tecnical and legal precautions have been started to set. Some variances has been done in the forest code by means of, 41 14 numbered code and thus the punishment of the crime of setting on fire to forest has been increased. The new variation of the forest code, the crime of setting on fire to forest has been seperated from the Turkish Criminal Code including general crime of setting fire. Our research, started with the first part including the meaning of the forest, both legal and scientific, the policy of forest and its purposes, the ownership of the forest and its development, the relationship between people and forest, saving forest and searching ail subjects in the first part. Second part continue on with, searching the crime of setting on fire to forest by criminologically, searching for reasons of crimes of forest, preventation of this crimes and the meaning of the fires at forest, damages of fire at forest, the distribution and classifications of fire at forest, necessary precations against fire at forest, the comparison with the other contries. İn the third part, the crime of setting on fire at forest has been studied with all respect in Turkish Law and in the result part there are suggestions related with this topic. In addition, there are tables showing comparision of Turkey with, other countries according to number of fires at forest, the amount of total burned area and the amount burned area which is burned at just one fire.