Erzurum yöresi iklim koşullarına uygun prefabrik besi sığırı ahırlarının planlanması ve tasarımı
Planning and designing of prefabricatedbeef cattle barns that are appropriate for the climate of Erzurum region
- Tez No: 511574
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KUŞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde hayvansal üretimin ve hayvancılıkla uğraşan işletmelerin gelir seviyelerinin artırılmasında, modern ve ekonomik yöntemler ile gerçekleşen hayvan barınaklarının inşa edilmesi çok önemlidir. Çalışmada Erzurum ve benzeri soğuk iklim koşullarına sahip bölgelerde, geleneksel üretim yöntemiyle inşa edilen ahırlara seçenek olarak kullanılabilecek prefabrik ahır tipleri ortaya konulmuştur. Araştırmada, aile tipi işletmelere uygun, hafif betondan tünel ve silindirik çatılı; galvanizli sacdan ise tünel tipinde poliüretan köpük ve sandviç panel yalıtımlı malzemeler dikkate alınarak kıyaslamalar gerçekleştirilmiştir. Ahır tipi olarak bağlı duraklı, hayvan sayısı olarak 10, 20 ve 30 baş araştırmaya konu edilmiştir. Ayrıca ticari işletmelere örnek olması açısından 50 başlık tünel tipi hafif beton malzeme kullanılarak üretilebilecek bağlı duraklı prefabrik bir ahır projesi de tasarlanmıştır. Maliyet karşılaştırmaları sonucu; bağlı duraklı prefabrik ahırlarda sığır sayısı artıkça maliyetlerinin düştüğü belirlenmiştir. Hafif betondan üretilmiş prefabrik ahırların, galvanizli sac malzemeden yapılmış prefabrik ahırlara göre daha düşük maliyetli olduğu görülmüştür. Galvanizli sacdan üretilen prefabrik ahırların yalıtımları göz önüne alındığında ise sprey poliüretan köpük ile yalıtım sağlanmış ahırların, sandviç panel yalıtımlı ahırlara göre ekonomik olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın sonunda; aile tipi işletmelere uygun 10, 20 ve 30 baş bağlı duraklı besi sığırı ahırı için, hafif beton malzemede silindirik çatı ve tünel gibi farklı kesitlere ve galvanizli sac malzemede ise poliüretan köpük ve sandviç panel yalıtım sistemlerine sahip toplam 12 farklı ahır tipine örnek proje hazırlanmıştır. Ayrıca ticari işletmelere uygun 50 başlık bağlı duraklı, tünel tipi, hafif betondan üretilmiş prefabrik besi sığırı ahırı projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to increase the income levels of livestock enterprises and engaged in animal production in our country by producing barns with modern and economic methods. In this study, prefabricated barn types which are built as opposed to traditionally built barns of the cold regions like Erzurum was revealed. In this research, considering the lightweight concrete tunnel and cylindrical roofed, tunnel type of galvanized sheet applied with both polyurethane foam and sandwich patterned insulation panel materials; 10, 20, and 30-headstocks, the comparison for a total of 12 different barn was made after calculating the cost of construction. According to the result of the research, the costs of the prefabricated barns which are designed as of 10, 20 and 30-headstock decrease as the number of cattle increase. It has also been observed that, prefabricated barns produced with the type of lightweight concrete tunnel have lower cost when compared to prefabricated barns which produced by galvanized sheet. Considering the isolation of prefabricated barns produced with the galvanized sheet, prefabricated barns isolated with polyurethane foam are found to be more economical when compared to the barns which are produced by sandwich patterned insulation panel. At the end of the study, total number of 12 different types of beef cattle barn sample project are prepared in different sizes (10, 20 and 30-headed), lightweight concrete (tunnel and cylindrical roofed) and tunnel type galvanized sheet (polyurethane foam and sandwich patterned insulated panel materials). In addition, a prefabricated barn project has been designed using 50 headed tunnel type lightweight concrete material as an example for commercial enterprises.