Helisel yayların analitik yöntemle dinamik analizi
Dynamic analysis of helical springs by using analytical method
- Tez No: 511575
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Dinamiği, Titreşimi ve Akustiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Helisel yaylar, mühendisliğin birçok alanında sıklıkla karşılaşılan mekanik yapılardır. Birçok bilim adamı ve mühendis helisel yayların statik ve dinamik özellikleri üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarda daha çok yaklaşık yöntemler kullanılmış, kimi zaman da sonlu elemanlar yöntemi uygulanmıştır. Bu tez çalışmasında başlangıç değerleri yöntemi kullanılarak silindirik helisel yayların titreşimi için bir kesin çözüm geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Helical springs are one of the most frequently used mechanical parts in automotive, aeronautical and mechanical engineering. Helical springs are typically used for storing energy and absorbing shocks. Coil springs, torsion springs and compression springs are other names given to helical springs. Static and dynamic behaviour of helical springs are investigated by many engineers and scientists because of its wide range of applications in a variety of engineering fields. Most of the time approximate solutions and finite element method are employed for these purposes. In this study, a method for obtaining exact solutions of natural frequencies of helical springs is presented.