Karşılaştırmalı Hukukta ve Türk Hukukunda, sendika üyelik aidatının kaynakta kesimi 'check-off' ve uygulaması
Witholding 'check-off' and application of union membership dues in Comparative Law and in Law Republic of Turkey
- Tez No: 51162
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Sendikanın mali gücü, büyük ölçüde üyelerinin aidat ödeme yükümlülüğüne dayalıdır. Üyelik aidatı, sendikanın en önemli gelir kaynağıdır ve olabildiğince düzenli ve etkin biçimde tahsili gereklidir. Gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde, sendika aidatlarının tahsil edilmesinde, farklı nedenlere dayalı olmakla birlikte, benzer sorunlar söz konusudur. Aidatın üyeden doğrudan tahsil edilmesi, yöntem olarak karmaşık ve külfetli olup, sendika gelirlerinde önemli ölçüde azalmaya ve kesintiye neden olmaktadır. Check-off, sendika aidatının işverence işçi ücretinden kaynakta kesilmesi ve sendikaya gönderilmesi sistemini ifade etmektedir. Sistem, üye işçinin aidat ödeme yükümlülüğünün bireysel düzeyde yerine getirilmesinin temini ile sendikanın düzenli ve sağlam bir gelir güvencesine kavuşturulması amacına yöneliktir. Sendikanın üyelerine dayalı mali gücünün etkin biçimde sağlanması, özgür ve güçlü sendikacılığın ön koşuludur. Çalışmanın ilk bölümünde, sistem, ekonomi, hukuk ve sosyal politika kuramları açısından incelenmiş, leyhte ve aleyhte görüşlere yer verilmiştir, ikinci bölümde, değişik ülkeler mevzuatlarında check-offa ilişkin düzenlemeler ile farklı uygulama biçimleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk Hukukunda check-offa ilişkin hukuksal düzenlemeler, sosyal ve tarihsel gelişim süreci işinde incelenmiş, uygulamaya ilişkin Yargıtay Kararlan derlenmiştir. Sonuç bölümünde, değerlendirme ve görüş belirtilmiştir. Check-off sistemi, teoride oldukça tartışma konusu olmasına karşın, sendikal hareketin gelişme ve güçlenmesindeki işlevini korumaktadır. Görüşümüz, sistemin bir sendika güvenliği tedbiri olarak muhafaza edilmesi yolundadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Financial capability of union depends on members dues payments obligation. Membership dues, is the basic source of union's income and it is necessary to collect effectively and in a good order. Both in developed countries and in developing countries, in the collection of the union's dues, with depending on different reasons the same problems can see. The direct collection of dues from each member is a highly complex system an it needs a high amount and also it results as deduction in union incomes. Check-off signifies the system of witholding of union dues from workers' remittances by employers and sending to union. The aim of this system is to grant the completing of the obligation of payment by the member workers individually in order to supply a continuous incomes to union. The securing of financial capability effectively that depends upon union members, is the most important condition of establishing independent and effective union. In the first part of the work, system is examined from economic, law and social politic aspects, and it also contains two different thoughts and points of view. In the second chapter, in different law of countries, arrangements that are dealing with the check-off, and different application methods are searched. In the third chapter, the juridicial or legal arragements in the Law of Republic of Turkey, are examined in historical and social basis, and the decisions of court of Appeal deals with the application is arranged. In the conclusion chapter, evaluation are expressed. Theorically, Check-Off system is a discussion subject, beside it protects its function in the development of unionship actions. Our opinion is to protect the system as a security of union.