Avrupa Birliği'ne tekstil ve hazırgiyim ihracatımızda karşılaşılan tarife dışı engeller
Non tariff barriers encountered on Turkish textile and clothings exportation to EU
- Tez No: 51164
- Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Tekstil ve hazırgiyim sanayii, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden birisi olup, sanayii mallan ihracatı içerisinde en fazla ihracat geliri sağlamaktadır. Bu sektörün yaşaması ve gelişmesi açısından ihracat yaşamsal bir öneme sahiptir. Türk tekstil ve hazırgiyim firmaları, AB ülkelerine olan ihracatlarında pek çok problemle karşılaşmaktadırlar. Son yıllarda sayılan giderek artan tarife dışı engeller de bu problemlerin başında gelmektedir. AB, Türkiye'nin tekstil ve hazırgiyim ihracatının yaklaşık %75'ini oluşturmaktadır. Bu yüzden üreticiler bu pazarlan çok yakından takip etmek ve geleceklerini dikkatlice planlamak zorundadır. AB ülkeleri hükümetleri ve tüketicileri, belirli kalite ve standartlarda, insan sağlığına ve çevreye duyarlı ürünler talep etmektedirler. Bu nedenle Türk üreticilerinin ambalajlama, etiketleme, çevre, insan sağlığı ve standardizasyon konularına da dikkat etmeleri gerekmektedir, aksi halde üreticilerin AB pazarındaki paylarında küçülme olması kaçınılmaz olacacaktır. Bu çalışmada, bu açıdan hareketle, Türkiye'nin, AB pazarında karşılaştığı tarife dışı engellerin neler olduğu ve nasıl uygulandıktan belirtilmiş ve tarife dışı engelleri aşabilmek için yapılması gerekenler açıklanmıştır. Çalışma Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren tekstil ve hazırgiyim firmalarına uygulanan anket ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish textile and clothing industry is Turkey's one of the locomotive sectors and it provides the most export return than the other industrial products' exportation. Exporting has a vital importance for textile and clothing industries' surviving and development. Turkish textile and clothing firms encounter many problems while they export to EU. Non tariff barriers which the number of them are on the increase recently, are the basic ones among these problems. EU accounts approximitaly 75 percent of Turkey's textile and clothing exports. Thus Turkish producers have to follow this market in depth and plan their future carefully. EU countries and consumers demand products at an acceptable quality and standard and respectful to human health and the environment. For this reason Turkish producers have to be carefully on environment, human health and standardization concepts, otherwise at EU market, Turkish producers' market share will diminish. In this study, from the movement of this aspect non tariff barriers applied by EU in Turkish textile and clothing export, and the way of their being used are mentioned and the things have to be done for surpassing non tariff barriers are explained. The study is also aided by a quetionaire including textile and clothing firms operating in Aegean Region.