Mesleki ve teknik lise öğretmenlerinin kendilerine ve okul yöneticilerine yönelik 21.yüzyıl beceri algılarının incelenmesi
Examination of vocational and technical high school teachers' 21st century perceptions for their self and school managers
  1. Tez No: 821625
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma Mesleki ve Teknik Liselerde görev yapan öğretmenlerin 21. yy. becerileri algıları ile okul yöneticilerine yönelik 21. yy. becerileri algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Kahramanmaraş ilinde yer alan MEB'e bağlı Mesleki ve Teknik Liselerde yürütülmüştür. Karma araştırma yaklaşımlarından açımlayıcı sıralı karma desen temelinde yürütülen bu çalışmanın nicel boyutuna 610 öğretmen katılmış ve bu öğretmenler ölçüt temelli örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın nitel boyutuna 24 öğretmen katılmış ve bu öğretmenler amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma verileri; Eğitim Yöneticisi 21.yy. Becerileri Ölçeği, 21. yy. Becerileri Öz-yeterlik Algısı Ölçeği ve görüşme formu ile toplanmıştır. Toplanan veriler analiz edilirken; ölçeklerden elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Daha sonra cinsiyet değişkeni için t-testi, kıdem ve mezuniyet değişkenleri için ANOVA testi yapılmıştır. Nicel verilerin aralarındaki ilişkinin birçok bakımdan incelenmesi için korelasyon analizleri yapılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz yöntemi ile çözümlenerek anlamlandırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre her iki ölçekte de cinsiyet durumuna göre ve kıdem değişkenine göre anlamlı farklar bulunmuştur. Öte yandan her iki ölçekten elde edilen puanların mezuniyet durumuna göre anlamlı bir farklılaşma barındırmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen nitel bulguların da genel anlamda bu durumları desteklediği görülmüştür. Yapılan korelasyon analizinde de her iki ölçek arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki çıktığı saptanmıştır. Öte yandan öğretmen görüşlerine göre meslek liselerinde görev yapan okul müdürleri, en çok yenilik ve yaratıcılık becerilerine sahipken; en az bilgi, medya ve teknoloji okuryazarlığı becerilerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between the perceptions of 21st century skills of teachers working in vocational and technical high schools and the perceptions of 21st century skills towards school administrators. The study was carried out in vocational and technical high schools affiliated to MEB in Kahramanmaraş. 610 teachers participated in the quantitative dimension of this study, which was conducted on the basis of exploratory sequential mixed design, one of the mixed research approaches, and these teachers were selected by criterion-based sampling method. 24 teachers participated in the qualitative dimension of the study and these teachers were selected by purposive sampling method. Research data; The education administrator was collected with the 21st Century Skills Scale, the 21st Century Skills Self-Efficacy Perception Scale and the interview form. While analyzing the collected data; The data obtained from the scales were subjected to descriptive analysis. Afterwards, t-test for gender variable and ANOVA test for seniority and graduation variables were performed. Correlation analyzes were performed to examine the relationship between quantitative data in many respects. Qualitative data, on the other hand, were analyzed and interpreted with descriptive analysis method. According to the results of the research, significant differences were found in both scales according to gender and seniority variable. On the other hand, it was observed that the scores obtained from both scales did not differ significantly according to graduation status. It was seen that the qualitative findings obtained from the research generally supported these situations. In the correlation analysis, it was determined that there was a positive and significant relationship between both scales. On the other hand, according to teachers' opinions, school principals working in vocational high schools; While they have the most innovation and creativity skills, they have the least information, media and technology literacy skills.