Aspergillus section Nigri üyelerinin amilaz üretme özelliklerinin incelenmesi
Aspergillus section Nigri üyelerinin amilaz üretme özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 511675
  2. Yazar: MERYEM TUĞCE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FUNDA KARBANCIOĞLU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada farklı bölgelerdeki kuru incirlerden izole edilmiş Aspergillus section Nigri üyesi küflerin soğuk ortamda amilaz ve proteaz enzim üretme potansiyelleri belirlenerek, soğuk ve mezofilik ortamda amilaz enzim aktiviteleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında küf izolatlarının düşük sıcaklıklarda amilaz ve proteaz enzimi üretme potansiyelleri incelenmiştir. İzolatları amilaz enzim üretme potansiyeli daha yüksek bulunmuş olup çalışmanın devamında seçilen izolatların amilaz üretme özellikleri buğday kepeği ve standart besiyerinde araştırılmıştır. Sıcaklık ve inkübasyon süresinin etkisini değerlendirmek amacıyla 15-35°C'de 4-10 gün aralığında inkübayonlar gerçekleştirilmiştir. Amilaz aktivitesi, amilaz enziminin dakikada ürettiği indirgen şekerin 1µmol glukoza eşdeğer kabul edilmesi ile hesaplanmıştır.Ölçülen değerin hesaplanabilmesi için kalibrasyon eğrisi farklı konsantrasyonlarda hazırlanmış glukoz çözeltisiyle çizilerek elde edilmiştir. Elde edilen eğri denklemi kullanılarak izolatların ürettiği amilaz aktivitesi hesaplanmıştır. Çalışmada tüm analizler 3 tekrarlı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, amylase and protease enzyme production potentials of Aspergillus section Nigri molds isolated from the dried figs in different regions were determined and amylase enzyme activities are investigated in cold & mesophilic environment. In the first stage of the study, the potential for producing amylase and protease enzymes at low temperatures was investigated. The isolates were found to have higher amylase production potential, and the ability of selected isolates to produce amylase was investigated in wheat bran and standard medium. Incubations were carried out at a temperature of 15-35 ° C for 4-10 days to evaluate the effect of temperature and incubation time. Amylase activity was calculated by assuming that the reducing sugar produced by the amylase enzyme in minutes was equivalent to 1 μmol of glucose. In order to calculate the enzyme activity, the standard curve used that was drawn using the glucose solution prepared at different concentrations. Enzyme activity was calculated by using the slope of curve. All experiments were performed in 3 replicates.