Cooperation frameworks between Kazakhstan and Turkey: Contemporary condition and development outlooks
Kazakistan ile Türkiye arasındaki işbirliği çerçeveleri: Modern şartlar ve kalkınma bakış açıları
- Tez No: 511705
 - Danışmanlar: Prof. Dr. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, Türkiye ile Kazakistan arasında son zamanlarda daha da hızlanan ilişkilerin gelişmesini incelemektedir. İki ülke arasındaki her biri araştırma alana olan siyasi, ekonomik ve kültürel alandaki işbirliği artmaktadır. Bu tezde öncelikle Kazakistan'ın Sovyetler Birliğinin ayrılmasından itibaren ekonomik gidişatını tanımlıyorum. Tüm olayları Kazakistan'ın bağımsızlıktan bu yana önemli ölçüde gelişen ekonomik sisteminin uzun vadeli modernizasyonu çerçevesinde analiz etmek önemliydi. Ayrıca nüfusun yaşam standardı da yükseldi, bu nedenle Kazak ekonomisi geniş yabancı yatırım akışına hazırdır. Sonrasında iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine odaklanmaktayım. HDI aracılığıyla iki ülkeyi de analiz ettim, bu şekilde Türkiye ve Kazakistan geliştiği ve işbirliği yaptığı belirli alanları belirlemek ve bu ekonomik işbirliğinin ne kadar umut verici olduğunu söylemek mümkün olmuştur. Ondan sonra eğitimle ilgili ve kültürel işbirliğine odaklanmaktayım. Türkiye ve Kazakistan, okullar, üniversiteler ve ortak Türki mirasla ilgili küçük ve büyük çaplı projeler uygulamaktadır. İki ülke de ortak kültürel ve eğitim projelerine başlamıştır ve kültür, bölgesel entegrasyonun ana yöntemidir. Bu tez, Kazakistan ve Türkiye'nin insani gelişmişlik endeksinin göstergelerinde artış kazandığını ve bu ülkelerin yakın işbirliği ve Orta Asya bölgesi içerisindeki yeniden bütünleşmenin daha verimli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the development of relations between Turkey and Kazakhstan that has become more rapid recently. Cooperation between the two states at the political, economic, and cultural spheres, each of which is of research interest, has been increasing. In this thesis, I first describe the trajectory of Kazakhstan's economy since the breakup of the Soviet Union. It was important to analyze all the events within the framework of the long-term modernization of the economic system of Kazakhstan, which significantly improved since independence. In addition, the living standard of the population has increased, so the Kazakh economy is ready for a large flow of foreign investment. Then, I focus on economic cooperation between the two countries. I analyzed both countries through HDI, which made it possible to single out specific areas in which Turkey and Kazakhstan develop and cooperate and to say how encouraging this economic cooperation is. After that, I focus on educational and cultural cooperation. Turkey and Kazakhstan are implementing small and large projects concerning schools, universities, and common Turkic heritage. Both states have started working on joint cultural and educational projects, and culture is the main method of regional integration. This thesis concludes that both Kazakhstan and Turkey achieved an increase in the indices of the human development index, and close cooperation of these states and reintegration within the Central Asian region becomes more productive.