Türk cumhuriyetleri arasında ekonomik iş birliği imkânları: Pamuk sektörü
Economic cooperation fascilities between turkic republics: Cotton sector
  1. Tez No: 673381
  2. Yazar: BANU DAVUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sovyetler Birliğinin dağılması sonrasında bağımsızlıklarını kazanan Türk Cumhuriyetlerinin (Orta Asya'da Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kafkasya'da Azerbaycan) bağımsızlıkla başlayan özyönetim dönemi, önemli ekonomik sorunları da beraberinde getirmiştir. Dünya ekonomisi ile piyasa ekonomisi içerisinde bütünleşme sağlayarak bağımsız ekonomiler oluşturmaya çalışan bu yeni devletler, sahip oldukları kaynakları, sanayileşmeye ve kendi sanayi üretimlerini gerçekleştirmeye yönelmişlerdir. Bu hedefe ulaşmada iş birliği son derece önemlidir. Uyum, bütünleşme, karşılıklı fayda, kazanç esasına dayanan böyle bir iş birliği, ekonomik, teknik ve sosyal sorunlarının çözümüne de önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmanın varsayımı; Türk Cumhuriyetlerinin en önemli ihracat kalemini oluşturan pamuk ve pamuk ürünlerinin Türk Cumhuriyetleri arasındaki ekonomik iş birliğinin ana eksenini oluşturabileceğidir. Çünkü pamuk üretimi ve ticaretinde, Türk cumhuriyetleri göreceli bir avantaja sahiptir. Çalışmanın amacı, işte bu avantajı ortaya koymak ve potansiyel gelişme imkânlarını belirlemektir. Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri arasındaki ekonomik iş birliği çerçevesinde büyük gelişme gösterebilecek potansiyele sahip bir ürün olan pamukta iş birliğinin sağlanması ile Türkiye ekonomisi yeni bir pazar kazanırken Türk Cumhuriyetleri de bugün karşı karşıya bulundukları ekonomik sorunlarını belli ölçüde çözme imkânı bulacaktır. Bu çalışmada ekonomilerini yeniden kurma, dünya ile ekonomik bağlarını güçlendirme sürecindeki beş ülkenin bağımsızlıklarından günümüze (1991–2020) ithalat, ihracata ilişkin verileri ve Türkiye ile ticari ilişkilerin gelişimi analiz edilmiş olup gelecekteki ticari ilişkilerin daha düzgün ve problemsiz bir düzeyde gelişebilmesi için öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The self-government period of the Turkic Republics (Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkmenistan in Central Asia, Azerbaijan in the Caucasus), which gained their independence after the collapse of the Soviet Union, brought along important economic problems. These new states, trying to create independent economies by integrating the world economy with the market economy, have directed their resources to industrialization and to realize their own industrial production. Cooperation is extremely important in achieving this goal. Such a cooperation based on harmony, integration, mutual benefit and gain will also make important contributions to the solution of economic, technical and social problems The assumption of this study is that cotton and cotton products, which constitute the most important export items of the Turkic Republics, can form the main axis of the economic cooperation between the Turkic Republics.Because the Turkic republics have a relative advantage in cotton production and trade. The aim of the study is to reveal this advantage and identify potential development opportunities. With providing cooperation on cotton which has the potential for great development within the framework of cooperation between Turkey and Turkic republics, Turkish economy will gain a new market as Turkic republics will have the opportunity to solve the economic problems they face today, to a certain extent. In this study, the data regarding the import and export of five countries, in the process of rebuilding their economy, strenghtening their economic bonds with the World, from their independence to present time (1991-2020) and the development of commercial relations with Turkey have been analysed and some assumptions have been made in order to develop future trade relations, on a smoother and more problem-free level.