Türk dünyasında entegrasyon süreci: Türkiye-Kazakistan ikili işbirliğinin sürece etkileri
The Turkic world integration process: The impacts of bilateral cooperation between Kazakhstan and Turkey to this process
- Tez No: 325059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Türk Dünyasında Entegrasyon sürecini, sürece engel olan faktörleri, Türkiye ve Kazakistan'ın bu sürece olan etkilerini incelemek amacında hazırlanmıştır.1991 yılında eski Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla bağımsızlıklarına kavuşan Azerbaycan ve Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleriyle Türkiye arasında başlatılan sürecin karşılaştığı engeller, ülkelerin kendi aralarında yaşadığı iç sorunlar da çalışma kapsamına girmiştir.Ayrıca Orta Asya bölgesindeki entegrasyon faaliyetlerinin Türk Dünyası Birliğine giden yolda sağlayabileceği katkıya da yer verilmiş, diğer önemli güçlerin bölgeye olan çıkarları üzerinde durulmuştur. Çalışma, özellikle 2009 Nahçıvan zirvesinden sonra yeni bir dönem kazanan süreç ve resmi bir kurum olarak kurulan Türk Konseyi çerçevesinde yürütülmeye başlayan ve geleceğinden umut veren somut çalışmalar, Türkiye ve Kazakistan arasında her alandaki işbirliğinin sürece etkileri üzerinde odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to investigate integration process in Turkic world, the factors that prevent this process and the impacts of Turkey and Kazakhstan to this process.The process initiated between Turkey and the Turkic Republics of Central Asia and Azerbaijan, that gained their independence after the collapse of Soviet Union in 1991, the obstacles faced in the process and problems between countries were also included in this study. Also in this study have been given some knowledge about the contribution of integration activities in Central Asia to the creation process of the Union of Turkic World and the interests of other major powers in the region.The present study focused on the future promising concrete work that started to execute within the framework of Turkic Council, which was established as an official institution and especially on the new period, started with summit in Nahchivan on October 2009. In this context the impacts of cooperation between Turkey and Kazakhstan in all areas to this process have been emphasized.