Ailelerin defin yeri belirleme sürecinde 'Memleket' tercihi ve etkileyen faktörler: Bursa/Gemlik örneği
Homeland preferences of families in the determination process of the burial place: The example of Bursa/Gemlik
- Tez No: 511715
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Defin yeri tercihlerini belirleyen faktörlerin ortaya çıkarılmasını amaçlayan bu çalışmada, defin yerlerinin tarihsel gelişimi ve kültürel özellikleri araştırılmıştır. Defin yerlerinin tarihsel ve kültürel boyutu ile birlikte, otorite ve toplumsal statü ile ilişkisi, yapılan literatür taraması ve saha çalışması ile desteklenmiştir. Literatür çalışmasında, sosyoloji, tarih, arkeoloji ve etnoloji gibi disiplinler arası kaynaklar taranmış, defin yeri tercihlerini etkileyen sosyal, kültürel, idari uygulamalar tarihsel süreçleriyle birlikte aktarılmaya çalışılmıştır. İnsanın ölümlü olma bilgisine sahipliği ve buna karşı ürettiği çözümler araştırılırken, memlekete götürülme olgusunun altında yatan nedenler saha çalışmasının alanı olan Bursa ilinin Gemlik ilçesi esas alınarak araştırılmıştır. Bu ilçede ölen, öldükten sonra memleketlerine defnedilmiş kişilerin yakınları ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, bu görüşmelerde memlekete götürülme olgusunun altındaki faktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical development and characteristics of Cemetery plots are researched in this study with the aim to reveal factors affecting choices of cemetery plots. Historical and cultural dimensions of cemetery plots besides their connection with the authority and societal status are supported with the literature review and the field study. For the literature review, sources from interdisciplinary fields such as sociology, history, archeology and ethnology are studied, social, cultural, administrative practices affecting choices of cemetery plots with their historical processes are conveyed. While human knowledge of being mortal and cultural solutions they have found for it have been searched, the reasons of the phenomenon of taking corpse to the hometown for burial is researched in Gemlik district of Bursa city which is chosen as the field study. In-depth interviews are made with relatives of people died in this district and taken to their hometowns for burial, cultural factors behind this phenomenon were tried to unveil during the interviews.