İlköğretim birinci kademe performans görevlerinin öğretmen ve veli görüşleri açısından değerlendirilmesi
An evaluation of elemantary scholl performance tasks from teachers and parents point of views
  1. Tez No: 363175
  2. Yazar: FUNDA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KASIM KIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye, eğitimde reform çalışmaları sonucu 2005-2006 yılından itibaren yeni ilköğretim programını uygulamaya başlamıştır. Yenilenen ilköğretim programı öğrenci merkezli yapılandırmacı yaklaşımı benimsemiştir. Öğrenme sonucundan çok öğrenme sürecinin değerlendirilmesini esas alan yaklaşım sonucu programın ölçme ve değerlendirme boyutunda da yenilikler olmuştur.“Yeni durum belirleme”diğer adıyla“alternatif durum belirleme”yaklaşımlarından performansa dayalı durum belirleme içinde yer alan performans görevleri ilköğretim birinci kademede en sık kullanılan teknikler arasındadır. Performans görevlerini uygulama sürecinde karşılaşılan olumlu ve olumsuz durumların belirlenmesinde, yaşanılan olumsuzlukların düzeltilmesinde öğretmenlerin ve velilerin önemli bir yeri vardır. Bu araştırmada ilköğretim birinci kademede verilen performans görevlerine ilişkin öğretmen ve veli görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2011-2012 öğretim yılında Samsun il merkezinde bulunan 15 ilköğretim okulunda görev yapan 180 sınıf öğretmeni ve 160 öğrenci velisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel ve nitel yöntemin bir arada kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiş; nicel veriler hazırlanan ölçme araçları ile nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, araştırmanın alt amaçlarına yönelik olarak t-testi, Kruskal Wallis H testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel çözümleme tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; performans görevlerinin öğrencileri araştırmaya sevk ettiği, okul ile ev arasındaki etkileşimi artırdığı, öğrencilerin özgüvenini geliştirdiği; ancak öğrencilerin kaynaklara ulaşmada problem yaşadığı, performans görevlerinin veliler tarafından yapıldığı, ailelerin ekonomik yönden yük olarak düşündüğü, değerlendirilmesinin zaman aldığı gibi görüşler ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Performans Görevleri, Alternatif Durum Belirleme, Yapılandırmacı Yaklaşım
Özet (Çeviri)
Turkey has applied new elementary program as a result of innovation works in education area in 2005-2006. Renewed education program adopted the learner centred constructivist approach. As a result of the approach which focuses on the evaluation of learning process rather than the result of learning, there became some innovations in testing and evaluation format of the program. One of the approaches of“new situation determining”in other words“alternative situation determining”, performance tasks which take place in the performance-based situation determining is one of the mostly used techniques in elementary schools. Teachers and parents have an important role in defining the positive and negative situations and improving these negative situations during the application process of performance tasks. In this research, it is aimed to define both parents and teachers' views about the performance tasks given in elementary schools. This research was completed with 180 elementary school teachers who work in 15 elementary schools in Samsun city centre and 160 student parents between 2011–2012 academic years. The research was completed with the composed method where quantitative and qualitative methods were applied; quantitative data prepared with testing tools and qualitative data with semi constructivist meetings were collected. Percentage, frequency, average, and standard deviation values were calculated in the analysis of quantitative data and t-test, Kruskal Walis H test and variance analysis were used for sub aims of the research. According to the findings at the end of the research, elementary school teachers and parents think that performance tasks have such benefits, they let the students do research, increase the interaction between school and home, improve students' self-confidence; however, there has appeared some opinions that students have problems to access the resources performance tasks are done by the parents, they sometimes become burden to parents economically, it also takes time to evaluate them. Key Words :Performance Tasks, Alternative Situation Determining, Constructivist Approach