Doğrusal olmayan birim kök testleri: Yakınsama analizi uygulaması
Nonlinear unit root tests: Convergence analysis application
- Tez No: 511748
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Zaman serilerinde durağanlığın belirlenmesi amacıyla birçok test kullanılmaktadır. Çalışmada klasik birim kök testleri ve doğrusal olmayan birim kök testleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Karbon emisyonu, ülkelerin gelişmiş düzeylerini araştırmada önemli bir kriterdir. Bu bağlamda, E7 ülkeleri için karbon emisyonu ve ekonomik büyüme arasındaki yakınsama ilişkisinin analizi amaçlanmıştır. Uygulamada ele alınan değişkenler öncelikle yapısal kırılmanın dikkate alınmadığı klasik birim kök testleri ile, daha sonra serilerin trend fonksiyonunda meydana gelebilecek kırılma veya kırılmaların etkisini araştırmaya yönelik birim kök testleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerle E7 ülkeleri arasında yakınsama olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many test are used to determine the stability of the time series. In this study, unit root tests and non-linear unit root tests are investigated. Carbon emission is a significant criterion which is used to investigate the development levels of the countries. In this context, convergence relation between the carbon emission of the E-7 countries and their economic growth is analyzed. Variables used in the applications will be analyzed; first with the unit root tests developed in case there is no structural breakings; then, with the unit root tests developed in case there is structural breakings due to trend functions of the series. In the analysis, we conclude that there is no convergence between the E-7 countries.