Modern terörizm içinde PKK'nın öğrenen örgütler bağlamında incelenmesi
Analyzing of the PKK in the context of learning organization in modern terroism
  1. Tez No: 511747
  2. Yazar: ATİLLA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yılların devletlerarası sorunlarından birisi de terör ve terörle mücadele olarak öne çıkmaktadır. Her örgüt gibi terör örgütlerinin çabuk gelişmekte olan rekabetçi ve aynı zaman da tehditkâr ortamın içinde faaliyetlerine devam etmeleri için değişime ayak uydurması zorunluluğu vardır. Modern anlamda ulusal ve uluslararası terörizmin nasıl meydana geldiği, zamana ve değişen şartlarına nasıl ayak uydurdukları, güçlerinin nasıl elde ettiklerinin denetlenip irdelenmesi sorunların çözümü açısından üstünde durulması gereken bir noktadır. Varlıklarını sürdürebilmek ve yeni fırsatlar oluşturan gelişmelerin farkında olmak için terör örgütlerinin söylemlerinde, fonksiyonlarında ve yapısal ağlarında değişime gitmek suretiyle gelişme ve değişikliklere uyum gösterip göstermediği merak konusudur. Böyle bir sürecin oluşumu örgütte öğrenme meydana getirir mi? Bu çalışmada terör örgütlerinin öğrenme yeteneği analiz edilebilir mi? öğrenmenin yanı sıra öğrenen örgüt ve örgütsel öğrenme faaliyetleri kullanılabilir mi? gibi sorular incelenecektir. Türkiye'nin de uzun zamandır mücadele ettiği terör ve terörün ortaya çıkardığı problemlerden yola çıkarak, Türkiye'de faaliyet gösteren terör örgütlerinin öğrenen örgütler bağlamında incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada,Türkiye'de faaliyet gösteren terör örgütlerinden özellikle PKK terör örgütünün zaman içinde göstermiş olduğu öğrenme yeteneği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the interstate problems of recent years is the terrorism and to fight against terrorism. The terrorist organizations, like every organization are developing rapidly and acting as competitive and threatening. These organisations have to adapt to conjunctural changes to be able to sustain their existence. It is very important to investigate and understand how regional and international terrorism occures, how they gain staff and strength, how they adapt to changing conditions, time etc. It is wondered whether these organizations are adapting to developments that create new opportunities to protect their assets, their structural networks and their functions. Does such a process carry out learning ability and experience in the organization? The purpose of this study is to explore for answers to the questions: The learning ability of terrorist organizations could be analyzed? And also, can the terrorist organization use that ability in its organizational activities? Starting with the problem posed by terrorism which Turkey has long been fought by and analysing the context of learning terrorist organisations is extremely important.In this study especially the PKK will be analyzed in context of learning terroristorganisations operating in Turkey.