Perakendecilik sektöründe zincir mağazaların satış ve alacak takip süreçlerinin bir şirket üzerinde incelenmesi
Investigation of sales and receivables follow-up processes of chain stores on a company in the retail sector
  1. Tez No: 511749
  2. Yazar: CÜNEYT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küresel rekabet ortamındaki değişimlere paralel olarak perakendecilik sektöründeki gelişim ve değişim süreklilik arz etmekte ve her geçen gün biraz daha fazla ivme kazanmaktadır. Yirminci yüzyıl sonlarında, gittikçe farklılaşan tüketici taleplerine karşılık olarak yeni perakendecilik biçimleri ortaya çıkmıştır. Pazar, belirli tüketici gruplarının ihtiyaçlarına odaklanan perakendecilik türleriyle daha farklı bir yapıyı dönüşmüştür Bu dönüşümün sonucu olarak daha karmaşık bir perakende çevresi oluşmuştur. Bunun sonucu endüstri içinde ulusal ve uluslararası zincirler ortaya çıkmış ve güçlenmiştir. Son on yıl boyunca büyük ölçekli perakendecilerin gelişimi hız kazanmıştır ve bu perakendeciler ortak bir yönetim altında oluşan perakende zincirlerini ekonomiye kazandırmıştır. Perakendeciliğin artan önemini göz önünde bulundurarak hazırlanan bu çalışmada genel olarak perakendecilik, perakendecilik zincirleri, satış süreçleri ve alacak takipleri değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Tadelle, Sarelle ve Golf gibi köklü markaları bünyesinde barındıran Sanset Gıda güçlü ve zayıf yönleri ile ele alınmış, işletmenin pazarda rekabet üstünlüğü sağlayabilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Parallel to the changes in the global competition environment, the development and change in the retail sector is continuous and gaining momentum every passing day. In the late twentieth century, new forms of retailing emerged in response to increasingly different consumer demands. The market has evolved into a different form of retailing with a focus on the needs of specific consumer groups. This transformation has resulted in a more complex retail environment. As a result, national and international chains have emerged and become stronger in the industry. Over the past decade, the development of large-scale retailers has gained pace, and these retailers have earned the economy of retail chains that are under common management. Taking into account the increasing importance of retailing, this study has been evaluated in general for retailing, retail chains, sales processes and receivables follow-up. In this frame Sanset Gıda, which contains the well-established brands such as Tadelle, Sarele and Golf, has been handled with strong and weak aspects, and various suggestions have been presented so that the operator can provide competitive edge in the market.