Impact of information technology capability on finance firms' performance
Bilişim teknolojileri yeteneklerinin finans şirketlerinin performansına etkisi
- Tez No: 511751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda teknolojinin ve finansal işlem hacminin artmasıyla birlikte Bilişim Teknolojilerine olan önem artmıştır. Bu araştırmanın amacı Kaynak temelli yaklaşıma göre rekabet avantajı elde etmede temel yeteneklerden biri olarak kabul edilen Bilgi Teknolojileri(BT) yetenekleri kavramını, bu yeteneğin finans şirketleri için önemini ve BT yeteneklerinin geliştirilmesinde rol oynayan faktörleri ortaya koymaktır. Bu kapsamda; BT yeteneğinin önemli faktörleri olarak kabul ettiğimiz Teknik Yetenek, Yönetimsel Yetenek ve İnsan Sermayesinin finans şirketlerinin finansal performansları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada öncelikle BT yeteneklerinin ve rekabet avantajı sağlanmasının literatür taraması yapılarak, 2017 yılında Türkiye'deki finansal kurumlarda çalışan 122 kişiye uygulanan anket sonuçları kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edilerek veriler Cronbach's Alpha analizi, Faktör Analizi, Korelasyon ve Regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları Entegre BT yeteneklerinin finansal alanda faaliyet gösteren firmaların sermaye yeterlilik rasyosuna olumlu ve anlamlı bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak aradaki pozitif ve anlamlı kovaryansların varlığına rağmen diğer finansal performans metrikleri olan aktif karlılık ve öz sermaye karlılığı bu etki desteklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
During recent years, the importance of Information Technologies (IT) is significantly increased due to an increase in technological advancements and financial transaction volume. The purpose of the study is understanding of the concept of Information Technology capabilities, which is regarded as one of the primary capabilities in achieving a sustainable competitive advantage over a resource-based view framework, the importance for financial firms, and its factors that enhance its capability. For that reason Technical IT capability, Managerial IT capability and Human Capital Support which are primary factors of IT capability effects are researched on financial firms' performance. IT capability and competitive advantage are analyzed through a theoretical framework; this research took place with the participation of 122 participants whose firms' works in the fields of finance and service in Turkey at the year 2017. The data collected from the research tested with Cronbach's Alpha analysis, Factor analysis and Correlation and Regression Analysis with the help of the SPSS 22. Findings of the study support that Integrated IT capability has a positive and meaningful effect on financial firms' capital adequacy ratio. Research doesn't support the positive and meaningful effect on other financial performance metrics which are ratio of assets and ratio on equity, even though positive and meaningful covariance's amongst the given variables are found out.