Web uygulamalarında zafiyet oluşturabilecek Türkçe dosya ve dizin isimleri analizi
Analysis directory and file names in Turkish that can cause vulnerability on web application
  1. Tez No: 511846
  2. Yazar: ONUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde web uygulamaları alışverişten, sağlığa, bilgi ediniminden eğlenceye kadar birçok alanda son kullanıcılara içerik sağlamaktadır. Önem değeri yüksek veriler web uygulamaları tarafından sürekli olarak kayıt edilmekte ve işlenmektedir. Bu veriler ile alakalı oluşan güvenlik ihlalleri durumunda maddi veya manevi zarara yol açabilmektedir. Web uygulamaları tarafından işlenen verilerin artması ve önem derecelerinin olması uygulamaların siber saldırganlar tarafından hedef olması sonucunu doğurmaktadır. Siber saldırganlar tarafından oluşabilecek maddi veya manevi zararı önlemek için web uygulamalarında var olan zafiyetleri önceden tespit edilip giderilmesi büyük önem taşımaktadır. Bir web uygulamasındaki zafiyetlerin tespit edilmesi o web uygulaması hakkında toplanan bilgiler ile doğru orantılıdır. Toplanan bilgiler sayesinde ilgili web uygulamasındaki tüm atak vektörleri test edilebilir. Bu çalışmada web tabanlı Türkçe uygulamaların bağlantılarında sıklıkla kullanılan Türkçe kelimeler belirlenmiştir. Belirlenen kelimeler ile bağlantı tespiti yapılmış ve tespiti sonrası oluşabilecek zafiyetler ile alakalı incelemelerde bulunulmuş, giderilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, web applications provide content to end users varying from shopping up to health, information acquisition and entertainment. Highly important data is continuously recorded and processed in the web applications. In the case of security breaches of this data, it may lead to material or moral damage. Increase in the amount of data processed by Web applications results in those applications being targeted by cyber attackers. In order to prevent material or moral damage that may be caused by cyber attackers, it is very important to identify and eliminate vulnerabilities in web applications before it is too late. Detection of vulnerabilities in a web applications is directly proportional to the information gathered about that web application. All attack vectors in the web application can be tested by dint of information gathering about the web application. In this study, Turkish words that are used frequently in the links of Turkish web applications were determined. Detection of links were made by using the words to identify the vulnerabilities, and suggestions were stated to eliminate the potential weaknesses.