Pişirici mutfak ürünleri tasarımına küresel ve yerel kültür etkilerinin araştırılması: Fırın ve ocak tasarımı uygulamaları
Investigation of global and local culture effects on the design of kitchen cooking appliances: Oven and hob design implementations
  1. Tez No: 511847
  2. Yazar: FATİH ZERDELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN ALPER CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pişirici Mutfak Ürünleri Tasarımına Küresel ve Yerel Kültür Etkilerinin Araştırılması: Fırın ve Ocak Tasarım Uygulamaları konulu tez çalışmasında tüketicinin beklentileri analiz edilerek, ihtiyacına yönelik doğru tasarımın yapılması için önemli bir kriter olan tasarım ve kültür ilişkisi ele alınmıştır. Küresel birer ürün olan fırın ve ocağın kültür ile olan ilişkisi kültürün yerel ve küresel boyuttaki etkileri ayrı ayrı incelenerek etkisi kıyaslanmıştır. Tezin ilk bölümünde izlenmesi gereken endüstriyel tasarım süreci anlatılarak tasarım ve kültür ilişkisinin genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde fırın ve ocağın tarihsel gelişimi insanoğlunun temel bir ihtiyacı olan açlığını gidermesi ile başlayıp yüzyıllar içinde oluşturduğu mutfak kültürü üzerinden incelenmiştir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte sürekli bir değişim gösteren fırın ve ocağın güncel teknolojisi ve teknik yapısı araştırılmıştır. 3. Bölümde fırın ve ocağın ait olduğu üst grup olan beyaz eşya sektörünün dünyadaki durumu araştırılmıştır. Türkiye'nin pişirici ithalatı ve ihracatına dair temel bilgiler edinilmiştir. Bu bilgiler, çalışma neticesinde çıkacak ürünlerin planlanan hedef pazarda pazarlanabilirliği hakkında fikir vermektedir. Tez çalışmasının tasarım uygulamasını içeren bölümünde küresel kültür ve seçilen yerel kültürlerin fırın ve ocağa etkileri detaylandırılarak tasarım sürecinin girdileri toparlanmıştır. Bu girdiler ve yapılan diğer araştırmalar ile ürün tasarım sürecinin başlangıcı için alınan tüm tasarım kararları sıralanmıştır. Sonraki aşamada rakip ürün analizleri de yapılarak tasarım eskizleri yapılmıştır. Eskiz sürecinin ardından kriterlere daha uygun olan tasarımlar geliştirilip 3 boyutlu modellemesi yapılmıştır. Bu aşama da malzeme ve üretim tekniği gibi kararlar da dikkate alınarak süreç ilerletilmiştir. Nihai haline yakın ortaya çıkan detaylar ile tasarımların görselleştirmesi tamamlanarak prototip sürecine geçilmiştir. Prototip çalışmaları sonrası tasarımların ortaya çıkan nihai halleri, tezin amacı olan kültürün ürün tasarımı üzerindeki etkisi açısından karşılaştırılması ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study on Bakery and Cooking Design Applications, the expectations of the consumer are analyzed with the design and culture relation, which is an important criterion to the suitable design according to the requirements, are discussed. The relationship between the global products oven, hob and culture has been studied. Cultural impacts at the local and global level is investigated and compared separately. In the first part of the thesis, the industrial design process to be followed is described and the general framework of design and culture relation is determined. In the second chapter, the historical development of the hob and the oven, beginning with the hunger which is a basic requirement of the human being has been studied in terms of the kitchen-culture that has formed over the centuries. The current technology and technical structure of the hob and the oven, show continuous improvement with technological developments, have been investigated. In Chapter 3 of the thesis, the situation of the white goods industry in the world, which is the upper group of hob and oven, is studied. Basic information about Turkey's imports and exports of cookers are obtained. This information gives an idea of the marketability of the products being designed to the planned target market. In the section containing the design practice of the thesis work, the effects of the global culture and selected local cultures on the oven and hob are elaborated and the input variables of the design process are obtained. These input variables, other research variables and all design decisions taken for the beginning of the product design process are listed. In the next stage, competitor product analyzes are also worked on to prepare design sketches. After the sketch process, more appropriate designs are developed in terms of criteria and 3D modeling is done. At this Phase, the process has been advanced taking into account decisions such as materials and production techniques. The 3D visualization of the designs was completed using the details created almost to the final state, and then the prototype process was passed. The thesis was concluded by comparing with the final state of the designs after the prototype studies and the effect of culture on product design.