İşletmelerde kontrol edilebilen riskler ile risk açıklamaları üzerine bir içerik analizi ve öneri
A content analysis and suggestion on the controllable risks and risk dislosures at entitites
  1. Tez No: 511877
  2. Yazar: ÇAĞLA DEMİR PALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Son yıllarda finansal olmayan bilgilerin öneminin anlaşılması ve bilgi kullanıcıları tarafından daha çok talep edilmesi sonucunda risk açıklamaları gibi muhasebe bilgisi kullanıcıları için önem taşıyan konularda yapılan açıklamalardaki eksiklikler dikkat çekmeye başlamıştır. Bu sebeple çeşitli ülkelerde düzenlemeler yapılmış, araştırmalar sonucunda raporlar hazırlanmış ve hatta Almanya'da risk açıklamalarına ilişkin bir muhasebe standardı yayımlanmıştır. Bu gelişmelere karşın Türkiye'de risk açıklamalarına ilişkin özel düzenlemeler yapılmamıştır. Bu çalışmada 2015 ve 2014 yıllarında“Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu”listesinde yer alan ve halka açık olan 76 tane işletmenin 2015 yılı faaliyet raporları incelenerek risk açıklamalarının varlığı ve doğası araştırılmıştır. Araştırma sonucunda tespit edilen 2806 adet risk açıklaması çeşitli özelliklerine göre gruplandırılarak durum tespiti yapılmıştır. Risk açıklamalarını etkileyen komite ve işletme özellikleri incelenmiş, elde edilen bulgular ve uluslararası düzeydeki kurumların çalışmaları ışığında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the lack of information that is important for users of accounting information such as risk disclosures has begun to attract attention as a result of the understanding of the importance of non-financial information and increasing demands of the information users. For this reason, regulations have been made in various countries, reports have been prepared as a result of researches made, and even an accounting standard on risk disclosures has been issued in Germany. Despite these developments, no specific regulations on risk disclosures have been made in Turkey. In this study, the existence and nature of risk disclosures were investigated by examining the annual reports for the year 2015 of 76 listed companies on the“Turkey's Top 500 Industrial Enterprises”list in 2015 and 2014. As a result of the research, 2806 identified risk disclosures were classified according to various characteristics and risk disclosure behaviour was determined. The committee and company characteristics affecting risk disclosures have been examined and recommendations have been developed in the light of the findings and studies of international level institutions.