Turuman doktrininin ve soğuk savaşın DP dönemi dış politikasına ABD bazlı karar alma noktasında etkisi
The effect of Truman doctrine and cold war to Democrat Party's foreign policy on us-based decision making
- Tez No: 511888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dış politika, devletlerin içinde bulundukları ekonomik, kültürel, jeopolitik özelliklerinin yanında, hedef ve çıkarlarına göre belirledikleri uzun veya kısa vadeli, devletlerarası ilişkilerdeki tutum olarak tanımlanabilir. Bireylerin ve ailelerin bile içinde bulundukları ekonomik, kültürel ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak diğer birey ve ailelerle ilişkilerini düzenlemesinin, makro anlamda karşılığı olabilecek dış politika kavramının, özellikle II. Dünya Savaşı'nın ardından küresel anlamda farkındalığına erişilmiş ve bu kavram terminolojik olarak kendine yer bulmuştur. Bu çalışma özelinde, ilk olarak Türk dış politikası kavramına ve bu kavramı etkileyen faktörlere değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, iktidarda bulunan Demokrat Parti'nin siyaset hayatına girişi, partinin yönetimde bulunduğu yıllar içerisindeki genel durum ve o dönemde hükümetin dış politika anlayışı anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Amerika Birleşik Devletleri ile yakın bir tavır gösteren hükümetin, o dönemde uyguladığı dış politika ortaya konmuştur. İlgili dönemde, uygulanan dış politikanın amaçları ve bu politikalarda Amerika Birleşik Devletleri'nin etkileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreignpolicy can be defined as long-termorshort-term, inter-staterelations, determinedbytheirgoalsandinterests, as well as theireconomic, culturalandgeopoliticalcharacteristics. Consideringtheeconomic, culturalandenvironmentalfactorsthatevenindividualsandtheirfamilieshave in theprocess of organizingrelationswithotherindividualsandfamilies, theconcept of foreignpolicy, whichmay be in macro sense, after World War II, globalawareness has beenreachedandthisconcept has takenitsplace in terms of terminology. Inthisstudy, firstlytheconcept of Turkishforeignpolicyandthefactorsaffectingthisconceptarementioned. Inthesecondpart of thework, theentryintothepolitical life of therulingDemocraticParty, the general situation in theyearsduringwhichthepartywas in power, andtheforeignpolicymentality of thegovernment at that time wereexplained. Inthethirdpart of thestudy, theforeignpolicywhichthegovernmentwhichimplementsclosetothe United Statescloselyimposed at that time revealedtheforeignpolicy. Intheperiodconcerned, theaims of theforeignpolicyappliedandtheeffects of the United States on thesepoliciesarementioned.