Fiziksel ve kimyasal ön işlemlerin farklı atık türlerinin biyogaz üretim potansiyellerine etkisi
Effects of physical and chemical pretreatment on biogas production potentials of different waste types
  1. Tez No: 511933
  2. Yazar: ŞEVKET TULUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, hızlı üretilen atık yönetiminde ciddi zorluklarla karşı karşıyadır. Katı atık yönetimi, çevresel ve ekonomik kaygılar nedeniyle son 10 yılda önemli bir konu haline gelmiştir. Biyolojik atıkların ön arıtımı yeni stratejiler geliştirilen ve sürekli olarak büyüyen bir araştırma alanıdır. Bu çalışmanın amacı elma posası ve arıtma çamuru atıklarının anaerobik çürümesinde ön arıtımlarının etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada elma posasının ve arıtma çamurunun ön işlemlerindeki temel stratejiler, ultrases (35 kHz ve 53 kHz), termal ve kimyasal (pH
Özet (Çeviri)
Developed and developing countries are facing serious challenges in managing their rapidly increase in waste generation. Solid waste management has become a major issue in the last decade due to environmental and economical concerns. Biowaste pretreatment is a growing research area with new strategies appearing. The purpose of this research is to evaluate the anaerobic digestion of apple pomace and waste activated sludge waste in terms of pretreatment. In this study, main pretreatment strategies for sample include: ultrasound (35 and 53 kHz), thermal and chemical (pH