Digital banking services
Dijital bankacılık hizmetleri
- Tez No: 511932
- Danışmanlar: PROF. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilişim teknolojileri alanında gelişmeler ve yenilikler gün geçtikçe artmaktadır. İnternet ve mobil cihazların da bu paralelde gelişmesi ve yayılması ile Dünya'daki tüm sektörlerde geçerli olmak üzere özellikle finansal alanda iş yapış şekillerinde önemli değişiklikler olmaktadır. Ayrıca teknolojik gelişmelerle birlikte bilgi teknolojisindeki gelişmeler ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması yeni finansal kanalların ve ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Rekabetin de artması ile bankalar sadece şube ağları ile değil, yeni teknolojilerin sağladığı avantajlardan yararlanarak dijital ve mobil kanallardan da hizmet vermeye başlamışlardır. Bu hizmetler sayesinde her bilgisayar ve akıllı telefon kişisel banka şubesi haline dönüşerek, banka müşterilerine şubeye ihtiyaç kalmadan birçok hizmeti kendi başlarına yapabilme imkânı sunulmuştur. Bu çalışmada Türkiye ve Dünya'daki bankacılık alternatif dağıtım kanallarının durumu ve geleceği konusunda bilgi verilmiştir. Sonuç olarak, bankaların mobil ve digital bankacılıktaki hizmetlerinin ücretlerinin daha cazip hale getirilmesi ve teknolojik altyapı hizmetleri yatırımlarının artırması önerilmiştir. Ek olarak Türkiye'nin yakın gelecekte jeopolitik avantajını da kullanarak, bölgesel bir finansal teknolojiler merkezi haline dönüşebileceği değerlendirilmiştir. Bu çalışma, dijital mobil bankacılık hizmet algılamalarının araştırılmasından oluşmaktadır. Bu araştırma için veri toplama yöntemi olarak bir anket kullanılmıştır. Anketler geri alındığında SPSS 24.0 sırasıyla bağımsız analiz, güvenilirlik ve geçerlik analizi, Bağımsız T-testi ve Tek Yönlü Kruskal-Wallis analizini faktörlendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Improvements and innovations in the field of information technology are increasing day by day. Along with the parallel development and spread of the internet and mobile devices, there are significant changes in the way in which the business conducts business especially in the financial area, which is valid in all sectors of the world. Moreover, along with technological developments, the developments in information technology and the widespread use of computers have led to the emergence of new financial channels and products. With the increase in competition, banks have begun to provide services not only from branch networks but also from digital channels, taking the advantages provided by new technologies. Thanks to these services, each computer and smart phone has become a personal bank branch, allowing the bank customers to do many services on their own without the need for a branch. In this study, it was given information about the status and future of banking alternative distribution channels in the world and Turkey. As a result, it has been proposed that banks' fees for mobile and digital banking services should be offered more attractive and investments in technological infrastructure services should be increased. In addition, thanks to the Turkey's geopolitical advantages it is evaluated that Turkey can become a regional center of financial technologies in the near future. This study consists perceptions of digital mobile banking service researches. For this research, a questionnaire was used as the data collection method. Questionnaires are used in SPSS 24.0 factor analysis, reliability and validity analysis, Independent Sample Mann Whitney-U test and Kruskal-Wallis tests analysis respectively.