Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirkette pay sahibinin kâr payı hakkı
The shareholder's dividend right in the joint stock company according to the Turkish Commercial Code
- Tez No: 511950
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Türk Ticaret Kanunu'na Göre Anonim Şirkette Pay Sahibinin Kâr Payı isimli bu çalışma ile özellikle 6102 sayılı TTK'da kabul edilen pay sahibinin kâr payı hakkına ilişkin sistematik, yedek akçe ile birlikte ele alınarak incelenmiştir. Bu kapsamda pay sahibinin net dönem kârı üzerindeki temel kâr payı hakkı ve ikinci kâr payı hakkı ile şirketin yedek akçeleri ile geçmiş dönemden birikmiş kârlardan dağıtılacak kâr payının hukuki niteliği irdelenmiştir. Şirketin net dönem kârı, geçmiş yıllardan birikmiş kârlar dâhil olmak üzere serbestçe tasarruf edilebilir fonları üzerinde pay sahibinin sahip olduğu kâr payı hakkı bağlamındaki tasarruf yetkisi de incelenmiştir. Genel kurul ve yönetim kurulunun tasarruf yetkisi çerçevesinde kararların geçerliliği de ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, under the title of“The Shareholder's Dividend Right in the Joint Stock Company According to the Turkish Commercial Code”, the systematic accepted under the Turkish Commercial Code No. 6102 with regards to the shareholder's dividend right, was examined by taking into consideration its relationship with the reserve funds. In this context, the shareholder's basic dividend right and the second dividend right on the net profit as well as the dividend right on the company's reserve funds and the accumulated profits from the previous fiscal years are analysed. Furthermore, the company's distribution authority on the net profit, including the profits accumulated from previous years, and reserve funds are studied. The validity of the general assembly resolutions and resolutions of the board of directors within the concept of the shareholder's dividend right has also been discussed.