Okul müdürlerinin karizmatik liderlik özelliklerinin okulların kurumsal itibarına etkisi
The effect of school managers charismatic leadership features to schools corporate reputation
- Tez No: 511952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN YİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin karizmatik liderlik özelliklerinin okulların kurumsal itibarına etkisini incelemektir. Araştırmada betimsel tarama modelleri içerisinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017 yılı bahar döneminde Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçe merkezinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 4576 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 582 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması aşamasında Kişisel Bilgi Formu ile okul müdürlerinin karizmatik liderlik özelliklerini belirlemek amacıyla Conger ve Kanungo (1994) tarafından geliştirilen Karizmatik Liderlik Ölçeği ve öğretmenlerin okullara yönelik kurumsal itibar algılarını ölçmek amacıyla Kocabaş ve Karaköse (2006) tarafından geliştirilen Kurumsal İtibar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, LSD testi, Games Howell testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda okul müdürlerinin karizmatik liderlik özellikleri ile okulların kurumsal itibarı arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiş, okul müdürlerinin karizmatik liderlik özelliklerinin okulların kurumsal itibarının bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Okul müdürlerinin karizmatik liderlik özelliklerinin okulların kurumsal itibarındaki değişimin %55'ini açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to investigate the effect of school managers' charismatic leadership features to schools' corporate reputation according to teachers' opinions. The relational screening model, considered as one of the descriptive survey models, has been used in the search. 4576 teachers who had been working in school government primary schools, secondary schools, and high schools in Onikişubat district in Kahramanmaraş create the universe of this survey. 582 teachers working on government schools which are selected with the simple random sample method create the sample of the survey. The Personal Information Form for getting information about demographic features, to identify the school managers' charismatic leadership features, The Charismatic Leadership Scale developed by Conger and Kanungo (1994) and to evaluate the teachers' corporate reputation senses, Corporate Reputation Scale developed by Kocabaş and Karaköse (2006) are used in the collecting data phase. Independent Groups t Test, One Way Variance Analysis, LSD Test, Games Howell Test, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis are carried out in the analysis of the data in the survey. In the result of this search, a significant relationship has been observed between the school managers' charismatic leadership levels and schools' corporate reputation, also seen that School managers' charismatic leadership features are precursor of schools corporate reputation. School managers' charismatic leadership features explain the %55 of the change on the schools corporate reputation.