The role of coping style as a mediator between the dark triad and psychological well-being
Karanlık üçlü ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide başaçıkma stillerinin aracı rolü
- Tez No: 511953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK UYSAL İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Karanlık Üçlü kavramı narsisizm, Makyavelizm ve psikopati olmak üzere sosyal olarak kötücül üç kişilik özelliğinden oluşmaktadır ve klinik psikoloji alanında oldukça yeni sayılabilecek bir araştırma alanı olduğundan üzerine daha çok araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı üç farklı başaçıkma stilinin (görev-odaklı, duygu-odaklı ve kaçınma) Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ve psikolojik iyi oluş (yaşam doyumu, depresyon, anksiyete ve stres) arasındaki ilişkideki aracı rolünü araştırmaktır. Buna ek olarak, narsisizm ve psikopatinin alt boyutlarının başaçıkma stilleri ve psikolojik iyi oluşla nasıl bir ilişkisinin olduğu incelenmiştir. Bu anlamda, bu çalışma Karanlık Üçlü kişilik özelliklerinin alt boyutlarını göz önünde bulunduran nadir çalışmalar arasında yer almaktadır. Araştırma, yaşları 18 ve 65 (M=34.55, SD=12.83) arasında değişen 297 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Kısa Demografik Bilgi Formu'nun ardından, klinik-altı narsisizmi ölçmek için Narsisistik Kişilik Envanteri, Makyavelizmi ölçmek için Mach-IV Ölçeği, klinik-altı psikopatiyi ölçmek için Levenson Öz Bildirim Psikopati Ölçeği, tercih edilen başaçıkma stilini ölçmek için Stresli Durumlarla Başa Çıkma Envanteri, genel yaşam doyumunu ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Skalası verilmiştir. Sonuçlar, Karanlık Üçlü'nün etkisiz başaçıkma stillerini kullandığını ve psikolojik iyi oluşla negatif yönde ilişkilerinin olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, başaçıkma stillerinin Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık ettiği görülmüştür. Bu bulgular, önceki çalışmalar ışığında tartışılmış, çalışmanın alana katkıları, eksik yanları ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Dark Triad consists of three socially malevolent traits which are narcissism, Machiavellianism, and psychopathy and it is a fairly new research area in the clinical psychology domain so that there is a need for more research. The aim of this study was to examine the mediator role of three coping styles (task-focused, emotion-focused, and avoidance) in the relationship between the Dark Triad traits and psychological well-being (life satisfaction, depression, anxiety, and stress). In addition, how the different facets of narcissism and psychopathy are related to coping styles and psychlogical well-being was investigated. In that sense, this study is among the few studies taking the facets of the Dark Triad traits into account. The current study was conducted with 297 participants whose ages ranged from 18 to 65 (M=34.55, SD=12.83). After the Short Demographic Information Form, the participants were given the Narcissistic Personality Inventory (NPI) for measuring sub-clinical narcissism, Mach-IV for Machiavellianism, Levenson's Self-Report Psychopathy Scale (LSRP) for sub-clinical psychopathy, the Coping Inventory for Stressful Situations (CISS) to measure the preferred coping style, the Satisfaction with Life Scale (SWLS) for global life satisfaction, and the Depression Anxiety and Stress Scale (DASS). Results indicated that all three traits of the Dark Triad rely on ineffective coping styles and are negatively related to psychological well-being. Also, the relationships between the Dark Triad traits and psychological well-being are mediated by coping styles. These findings were discussed in reference to previous studies, contributions and implications of the current study were presented, and limitations and recommendations for future researchers were given.