Impact of culture dynamics on consumer behavior
Kültür dinamiğinin tüketici davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 511954
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tüketici Davranışı, bir işletmenin işleyişinde en önemli faktörlerden biridir ve şirketin mevcut ve potansiyel müşterileri anlamasını sağlayan bilgi kaynağıdır. Tez çalışmasında, Türkiye ile Pakistan arasında Muhafazakârlık, Duyarlılık, Değer, Moda Bilgisi ve markaların moda için satın alma davranışları üzerindeki etkisi açısından farklılık gösteren testler bulunmaktadır. Ayrıca tüketim modelleri arasındaki farkı gösterir. Bu tez, iki ya da daha fazla ulustan insanlar arasında var olan kültürel farklılıklar ve benzerliklerin etkilerini analiz etmek ve moda endüstrisindeki ürünleri ele geçirme ya da bunlara karşı karar almaya çalışırken tüketiciler tarafından karşı karşıya kalınan farklılıkları elde etmek için karşılaştırır. Amaç, temel olarak, bazı kültür kuramlarını, kültürel değerlerdeki farklılıkları ve farklı milletlerden insanlar arasında var olan kültürler arası farklılıkların pazarlama sonuçlarını incelemektir. Son olarak, diğer faktörlerde hangi faktörlerin değişime neden olduğunu görmek için bazı faktörlerin korelasyonlarını inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Consumer Behavior is one of the most important factors in the running of a business, with it being the source of information that enables company to understand the existing and potential customers. The thesis has tests that show difference between Turkey and Pakistan in terms of Conservatism, Susceptibility, Value, Fashion Information and the effect of brands in buying behavior for fashion. Furthermore it shows a difference between consumption patterns. This dissertation will therefor analyze the implications of cultural differences and similarities that exist between the people of two or more nations and compare it so in order to get differences that are faced by consumers while trying to acquire or decide against products in the fashion industry. The intention is to mainly examine some theories of culture, variations in cultural values, and marketing implications of cross-cultural variations that exist between people of different nations. Lastly we examine the correlations of some factors to see which factors cause changes in other factors.