Bilgi teknolojilerinde yürütülen projelerde değişiklik yönetim süreci
- Tez No: 511955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ECE OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, bilgi teknolojileri alanında mevcutta yürütülen projelerde proje yöneticilerinin değişiklik yönetimine yaklaşımlarının incelenmesi ve bu bilgiler ışığında kapsamlı bir değişiklik yönetim süreci modelinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Daha önce bilgi teknolojileri alanında detaylı bir değişiklik yönetim süreci çalışmasının yapılmaması ve değişiklik yönetiminin öneminin ortaya çıkarılması ihtiyacına binaen araştırma yapılmıştır. Teknik olarak değişiklik yaşam döngüsü modeli ve anket kullanılmıştır. Modelde yer alan adımlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Anket, bilgi teknolojileri alanında proje yöneten proje yöneticilerini sunulmuş olup, ilk kısım demografik bilgiler olmak üzere projelerde değişiklik isteği, değişiklik yönetim planı, etki analizi ve değişiklik kararı, paydaş dahiliyeti ve iletişimi yaklaşımını içeren 5 ana başlıktan oluşmuştur. Anket sonuçlarından ön plana çıkanlar; değişikliğin çoğunlukla kapsam, zaman ve maliyeti etkilediği, değişiklik sürecinde paydaşlarla etkin bir şekilde iletişim sağlanmasının gerekliliği, değişiklik kararının etki analizine göre verilmesi gerektiği ve planlama sürecinde değişiklik yönetim planının oluşturulmasının gerekliliği bulgularını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to examine the approach of the project managers of currently carried out projects in the field of information technologies, regarding the change management and to form a comprehensive change management process model in the light of this information. This research has been carried out due to the fact thati a detailed change management process study has not been conducted in the field of information technologies and in order to find out the importance of change management. The change lifecycle model and questionnaire were used as a method of research. The steps in the model are explained in detail. The questionnaire was presented to the project managers who manage the project in the field of information technologies and consisted of 5 different sections that are demographic information as first, change request, change management plan, impact analysis and change decision, stakeholder involvement and communication approach. The results highlighted from questionnaire are that change often impacts the scope, time and cost, effective communication is needed with the stakeholders during the change process, change decision should be conducted in accordance with impact analysis and change management plan should be established at the stage of planning process.