Elektrik sektöründe yekdem riskinden korunma mekanizmasının yönetimi Enerjisa örneği
The management of hedge mechanism for feed in tariff risk in energy sector: Enerjisa case
- Tez No: 511979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye elektrik piyasası hem arz hem de talep bakımından en hızlı büyüyen pazarlardan biridir. 90'lı yıllarda başlayıp bugüne kadar tedarik eksiklikleri, hem kamu hem de özel sektör yatırımlarının, BO (Yap İşlet), YİD (Yap-İşlet-Devret) ve ToR (Haklar Devri) gibi çeşitli ticari modellerle üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Bu yatırımlar daha çok karbon emisyonu yüksek konvansiyonel ve termik üretim santralleri; aynı zamanda ithal kömür ve doğalgaz gibi yerel olmayan yakıtlara da bağımlıdırlar. Buna paralel olarak, bu yönler, bu alandaki küresel eğilimi izleyerek yenilenebilir üretimin artırılması ve teşvik edilmesi gereğini getirmektedir. Türkiye'de yenilenebilir üretim modeli, bir tarife mekanizması yoluyla teşvik edilmektedir. Bu yüksek lisans tezi, özellikle de perakende piyasa dışı bakış açısına odaklanan tarife mekanizmasının gelişimine ve Türk elektrik piyasasına olan maliyetinin detaylı bir bakış açısı sağlamayı ve arkasındaki etkenleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu etkenlerin yenilenebilir enerji tarife maliyeti üzerindeki risk etkileri, simülasyon modelleri kullanılarak nicel olarak analiz edilmektedir; çalışmada simülasyon modellerinin sonuçları, önemli bir piyasa maliyeti olan yekdem tarifesinin risk perspektifi hakkında fikir verecek bir şekilde yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish electricity market is globally one of the fastest growing ones in terms of both supply and demand. The supply shortcomings in 90s had been aimed to overcome by both public and private sector generation investments by various commercial business models such as BO (Build Operate), BOT (Build Operate Transfer) and ToR (Transfer of Rights). These investments were mainly conventional and thermal generation power plants, which have higher carbon emissions; they also depend much on the non-local fuels to run such as import coal and natural gas. In line with this, these aspects brought about the necessity to increase and incentivize the renewable generation as well, also following the global trend in this area. In Turkey, renewable generation is incentivized through a feed-in tariff mechanism. This thesis aims to provide detailed insight to the development of the feed-in tariff mechanism and its cost to the Turkish electricity market particularly focusing on retail free-market perspective, analyzing the drivers behind as well. The risk implications of these drivers on the feed-in tariff cost will be analyzed quantitatively by using simulation models; the results of these simulations will be interpreted in a manner to provide insights on the risk perspective of feed-in tariff, which has now been a significant market cost bearing significant risks.