A review on development of renewable energy sector in Turkey in light of public policies and evaluation of YEKDEM mechanism effectiveness
Kamu uygulamaları ışığında Türkiye'deki yenilenebilir enerji sektörünün gelişimi üzerine inceleme ve YEKDEM uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 609667
  2. Yazar: KUTAY AYBERK ÇUN
  3. Danışmanlar: DR. SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya üzerindeki enerji tüketimi artan Dünya nüfusuna paralel olarak her geçen yıl artmaktadır. Bugün ülkemizde de Dünya ile paralel enerji ve elektrik talebinde artış gözlenmektedir. Söz konusu talep artışını karşılamak için Dünya genelinde ve ülkemizde enerji üretimine ilişkin önemli yatırımlar yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda küresel ısınma ve hava kirliliği gibi Dünya'nın gündeminde olan iki konu paralelinde de bu yatırımların büyük bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynakları oluşturmaktadır. Türkiye, hızla büyüyen bir ekonomik konum için her türlü enerji kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Yetersiz enerji rezervleri sebebiyle devlet, cari işlemler dengesindeki dış kaynaklara bağımlılık sebebiyle oluşan açığın azaltılması için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Fosil yakıt rezervlerine yakın olmamıza rağmen yaşanan, jeopolitik zorluklar sebebiyle enerji arzı ülkemiz için en önemli konulardan biri haline gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, enerji çeşitleri, yenilenebilir enerji hakkında bilgilere yer verilmiştir. Dünya'da yenilenebilir enerjiye yönelik atılan adımların tarihsel sebepleri irdelenmiş, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar ve bu yatırımların sonucunda Dünya ve Türkiye perspektifinde ortaya çıkan üretim rakamları irdelenmiştir. Türkiye'de 1980-90'lı yıllardan itibaren Elektrik Piyasası oluşumu incelenmiş ve Dünya'da elektrik piyasasında yaşanan gelişim ile Türkiye'nin enerji politikaları çerçevesinde yapmış olduğu uzun vadeli aksiyon planları ele alınmış, bu aksiyon planları içerisinde yer alan destek mekanizmalarının etkileri genel itibariyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, ülkemizde son yıllarda yüksek bir ivme ile artan yenilenebilir enerji yatırımların da önemli rolü olan Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) etkileri farklı açılardan incelenerek katkısı ortaya koyulma çalışmıştır. Analize konu edilen değişkenler öncelikle ADF birim kök sınamasına tabi tutulmuş, ardından durağan hale getirilmiş seriler ile eşbütünleşme testi, Granger nedensellik testi yapılmış ve korelasyon matrisi oluşturulmuştur. Sonuçlar ışığında, YEKDEM teşvikinin yenilenebilir enerji kurulu gücü üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in the world increases every year in parallel with the increasing world population. Today, there is an increase in the demand for energy and electricity in parallel with the world. In order to meet this increase in demand, significant investments are being made in the world and in our country regarding energy production. In recent years, renewable energy sources are the major part of these investments in line with the two issues on the agenda of the world; global warming and air pollution. Turkey needs all manner of resources for a rapidly growing economic position. Because of the restricted domestic reserves, the public sector is undertaking various studies on the stability of the deficit in our country's current account balance, which is dependent on external resources ever though we are close to fossil fuels, because of the geopolitical challenges in these areas, energy supply is one of the most difficult issues for our country. In this study, information about energy types and renewable energy is given. Been analyzed historical reasons for the steps taken towards renewable energy in the world, and investments in renewable energy sources and due to this investment in world and the production figures presented in the perspective of Turkey were discussed. Examined the formation of the electricity market since the 1980s-1990s years in Turkey, with development taking place in the electricity market in the world long-term action plans to be made within the framework of Turkey's energy policies are discussed, action plans and impact of the supporting mechanisms were assessed in general terms. In the last part of the study, the effects of the Renewable Energy Support Mechanism (YEKDEM), which plays an important role in the rapidly increasing renewable energy investments in our country, are examined and their contribution is revealed. The variables that were analyzed were subjected to ADF unit root test first, then cointegration test, Granger causality test were made with stationary series and correlation matrix was formed. In the light of the results, the effects of YEKDEM incentive have been examined.