Gábor Bálint'in derlemelerine göre XIX. yüzyıl Tatarcası (İnceleme, metin, dizin)
The Tatar language in 19th century according to compilations of Gabor Balint (Review, text, index)
  1. Tez No: 511978
  2. Yazar: GALIIA SAIFUTDINOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Gábor Bálint de Szentkatolna (1844-1913), XIX. yüzyıl sonu ve XX. yüzyıl başı döneminde yaşayan önde gelen Macar dilbilimcilerinden biridir. G. Bálint'in «Kazáni-Tatár nyelvtanulmányok» («Kazan Tatarcası Dil Çalışmaları»), 1875 yılında Budapeşte'de yayınlanmış olup Tatarcanın dil özelliklerini Avrupa'da tanıtan ilk çalışmalardan biri olmuştur. Bu çalışmada derlenmiş metinler temel dil malzemesi olarak kullandığı bu tez çalışmasında, XIX. yüzyılın Tatar-Kreşin dilinin özellikleri ortaya konmuştur. Çalışmamız Giriş, İnceleme, Metin, Sonuç olmak üzere dört ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde Rusya'da ve dünyada Tatarcanın incelemesi tarihi, Tatarcanın ağızları sistemi üzerinde durulmuş, Kreşinler hakkında bilgi verilmiş, Gábor Bálint ve yaşadığı dönemin, yaptığı işlerin panoraması çizilmeye çalışılmış. İnceleme bölümü metnin ses bilgisi, şekil bilgisi, söz varlığı özellikleri üzerine yapılmıştır. Metin bölümü derlenen metinlerin Transkripsyonu, Türkiye Türkçesi karşılığı ve Sözlükten oluşmaktadır. Sonuç bölümünde ise tez çalışmamızın sonucunda elde edilen verilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gábor Bálint de Szentkatolna (1844-1913) was one of the leading Hungarian linguists living in the end of the XIX century and the beginning of the XXth century. G. Bálint's“Kazáni-Tatár nyelvtanulmányok”(“Studies of Kazan Tatar Language”) was published in Budapest in 1875 and was one of the earliest studies to introduce features of Tatar language in Europe. In this thesis study, Tatar texts compiled by Gábor Bálint are used as the basic language material in order to reveal the characteristics of Tatar-Kreshin language of the XIXth century. Our study consists of four main parts: Introduction, Review, Text, and Conclusion. In the Introduction part, we focused on history of Tatar studies in Russia and the world, as well as on dialect system of Tatar, giving information about Kreshin Tatars, we also focused on Gábor Bálint himself, trying to draw a panorama of his works and academic aspirations. The Review section is based on the phonetics, morphology, vocabulary properties of the text. The Text section consists of the transcripts of the texts compiled, Turkish translation and the dictionary. In the Conclusion section, we focus on the results obtained from our thesis study.