Okul yöneticilerinin kullandıkları makamsal güç kaynakları ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık ve örgütsel sinizm davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between organizational citizenship and organizational cynicism behaviors of teachers with multiple power resources using school administrators
- Tez No: 511984
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin kullandıkları makamsal güç kaynakları ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları ve örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel bir çalışma olan araştırma, ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini evren içerisinden çok aşamalı örneklem yöntemine göre seçilen 381 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda okul yöneticilerinin makamsal güç kaynaklarının alt boyutlarından en fazla yasal gücü, en az ise ödüllendirme gücünü kullandıkları görülmüştür. Okul yöneticilerinin kullandıkları makamsal güç kaynakları ile öğretmenlerin cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim durumu ve görev yaptıkları branş değişkenleri arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin öğretmenlik mesleğini seçme nedenleri ile okul yöneticilerinin kullandıkları makamsal güç kaynakları arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları ile cinsiyet, eğitim durumu ve görev yaptıkları branş arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmazken, mesleki kıdemleri ve öğretmenlik mesleğini seçme nedenleri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri ile cinsiyet, eğitim durumu ve görev yaptıkları branş arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri ile mesleki kıdemleri ve öğretmenlik mesleğini seçme nedenleri arasında anlamlı farklılaşmaların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin kullandıkları makamsal güç kaynakları ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları arasında düşük düzeyde ve pozitif, örgütsel sinizm düzeyleri ile orta düzeyde ve negatif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki toplam varyansın %11'i, örgütsel sinizm düzeyleri üzerindeki toplam varyansın ise %22'si okul yöneticilerinin kullandıkları makamsal güç kaynakları tarafından açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to be investigate that Teacher's organizatioanal citizenship behaviors with modular power sources which school administrators' use and their organizational cynicism levels. The research that is a quantitative study is conducted in a relational screening model. The sample of the research consists of 381 teachers in the official schools of Kahramanmaraş during the 2016-2017 academic year. In the study, it is seen that there is no significant difference between modular power sources by school administrators and teachers' gender, Professional seniority, the state of education, branch variables. In the some time, it is concluded that there is significiant difference between the reasons for chancing teaching profession as teachers and the modular power sources used by school administrators. When there is no significant difference between Professional seniority and the reasons of chosing teaching profession as teachers. There is no significant difference between organizational cynicism levels and gender, state of education and branch. As a result of research, it is concluded there is a low level and positive relationship between teachers' organizational citizenship behaviour and modular power sources used by school administrators. There is a medium level and negative relationship between modular power sources used by school administrators and organizational cynicism levels. 11% of the total variance on teachers' organizational citizenship behaviors and 22% of the total variance at the level of organizational cynicism is explained by modular power sources used by school administrators.