4-18 yaş arası farklı gelişim gösteren çocuk anneleri ile normal gelişim gösteren çocuk annelerinin travma sonrası büyüme özelliklerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigations of posttraumatic growth characteristics of differently developing ages 4-18 years child mothers and normally developing child mothers in terms of some variables
  1. Tez No: 511983
  2. Yazar: AYSEL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Farklı gelişen çocuğa sahip olmak aile için önemli yaşam krizlerinden biri olarak kabul edilebilir. Ailedeki bireylerin bu tür bir yaşam krizinden çeşitli düzeylerde etkilendiğini vurgulayan pek çok çalışma vardır. Bu çalışmada farklı gelişim gösteren çocukların annelerinin bu yaşam krizi sonrasındaki büyüme özelliklerinin nasıl olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla yaygın gelişimsel bozukluk tanılı 78, zihinsel engel tanılı 47, Down Sendromlu 40 ve normal gelişim gösteren 46 çocuk annesi olmak üzere toplam 211 kişi çalışmaya alınmıştır. Annelerin sosyo-demografik özelliklerini saptamak amacıyla, 17 maddeden oluşan demografik bilgi formu; travma sonrası büyüme özelliklerini ölçmek için Tedeschi ve Calhoun tarafından geliştirilen ve 21 maddeden oluşan Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSB) kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 21 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için; Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Travma sonrası büyüme özelliklerinin hangi gruplar lehine farklılaştığını belirlemek amacıyla Post-hoc Tukey analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; farklı gelişen çocuk annelerinin Travma Sonrası Büyümelerinin normal gelişim gösteren çocuk annelerininkinden daha fazla olduğu ve bu büyümenin en fazla benlik algısı, hayata değer verme ve inanç sistemi alt alanlarında olduğu bulunmuştur. Sonuçlar farklı gelişen çocuk grubu yaygın gelişimsel bozukluk, Down Sendromu ve genel zihinsel engelli olmak üzere üç farklı gruba ayrılarak incelendiğinde,Down v Sendromlu çocukların annelerinin, travma sonrası büyüme düzeylerinin diğer gruptaki annelerinkinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca Down Sendromlu çocuk annelerinin benlik algısı, hayata değer verme ve inanç sisteminde alanlarındaki büyüme düzeyleri de diğer üç grup annelerinin puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmada ayrıca farklı gelişen çocuk annelerinin travma sonrası büyümelerinde annenin ve babanın eğitim düzeyi, çocuğun cinsiyeti, ailenin gelir düzeyi ve çocuğun bakımıyla ilgili olarak başkalarından aldıkları destek gibi bazı değişkenlerin anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığına da bakılmıştır. Baba dışında aileden birilerinin çocukla ilgilenmesi, annenin travma sonrası büyüme ölçeğinde, toplam ve benlik algısında olumlu değişim, hayata değer verme alt boyutlarında anlamlı bir farklılık oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a different developing child can be considered as one of the important life crises for the family. There are many studies that emphasize that the individuals in the family are affected at various levels from this kind of life crisis. In this study, it was investigated how the growth characteristics of mothers of children with different development after this life crisis. For this purpose, a total of 211 peoples were enrolled in the study: 78 Mothers of children with pervasive developmental disorders, 47 mothers of children with mental retardation, 40 mothers of children with down syndrome 46 mothers of children with normal development. In order to determine the socio-demographic characteristics of the mothers, a 17-item information form; a 21-item Post Traumatic Growth Inventory (PTGI) developed by Tedeschi and Calhoun were used to measure post-traumatic growth characteristics. Analyzes of the data were made using the SPSS 21 program. For the analysis of the data; 'Independent Groups T-test' and 'One-way ANOVA' were used. Posthoc Tukey analysis was used to determine which groups favored post-traumatic growth characteristics. The findings were evaluated at the 95% confidence interval and at the 5% significance level. According to the analysis results; Post-Traumatic Growths of the differently developing child mothers were found to be higher than those of the normally developing child mothers, and this growth was found to be the most in the self-perception, the value-added and belief system sub-domains. When the results were examined by dividing three different groups of children with different developmental disabilities: pervasive developmental disorder, Down syndrome and general mental retardation, it was found that the post-traumatic growth levels of the mothers of children with Down's syndrome were higher than those of the mothers in the other group. In addition, the growth levels of the children's mothers with Down's syndrome in the self-perception, belief system, and vii belief system were found to be significantly higher than the average scores of the other three group mothers. The study also examined whether some variables, such as the level of education of the mother and father, the gender of the child, the income level of the family, and the support they receive from others in relation to the care of the child, make a meaningful difference in poattraumatic growth of the different developing child mothers. It has been determined that some of the family members other than the father have a significant difference in the mother's post-traumatic growth scale, positive change in total and self-perception.