Türk İdare Hukukuna göre memurların disiplin suç ve cezaları
Disciplinary crimes and disseminated officers according to Turkish Administrative Law
- Tez No: 512011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Disiplin, faaliyet gösterilen kurumun etkinlik ve verimlilik prensiplerine göre hareket etmesi amacıyla oluşturulan kurallar bütünü olarak tanımlayabilmek mümkündür. Bu tanımdan hareketle, işyeri çalışma düzen ve kurallarına uygun hareket edilmemesi durumunda verilen cezalarda disiplin cezaları olarak adlandırılmaktadır. Kurumların“nitelikleri”nedeniyle disiplin kavramına atfetmiş oldukları anlam ve anlayışlar arasında çok önemli farklılar göstermekte ve disiplin uygulama esasları çok önemli şekil farklılıkları arz eder bir hal almıştır. Mevcut uygulamalar dikkate alındığında, bu görüş farklarının her biri ayrı bir inceleme konusu olabilecek kadar gelişmiştir. Hazırladığımız tez çalışmamızın konusunu“disiplin”başlığı altında, Türk İdare Hukukuna göre memurun disiplin soruşturmaları konusunun incelenmesi olarak sınırlandırılmıştır. Bu minval üzere çalışmamızda ana vurgu ilkeleri Türk İdare Hukuku çerçevesinde memur kavramı ve disiplin yükümlülükleri üzerinde olacaktır. Konunun hacmi ve ilişkisel olarak diğer disiplinler birlikte değerlendirildiğinde ulaştığı boyutlar muazzam olmakla birlikte, tezimizin sınırları içerisinde kalabilmek için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ana hareket noktamızı olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to describe the discipline as the body of the rules which is constituted on the purpose of act according to the principles of the activity and the productivity of the institution which carries on a business. Based on this definition, in the event that not act according to the workplace rules and working order, the sentences given are named as the disciplinary punishments as well. However, due to“the qualities”of the societies it differs critical from between the meaning and percepts attributed to the disciplanary concept and disciplinary codes of practice submits vital differences in form. When the existing practices are taken into account each of these differences of the opinion has been developed as far as an extra subject of study. The subject of our thesis study that we prepared is restricted under the title of“discipline”according to the Turkish Law of Administration as examination of the subject of the disciplinary investigations of the public servant. In this way, the main emphasis principles in our study will be on the civil servant concept and the obligations of the disciplinary within the scope of Turkish Law of Administration. When the volume of the subject is evaluated along with other disciplinaries attitudinally, the dimensions that reached are important as well as, the Public Servants Law with number 657 has been accepted as our main starting point for to stay within the boundaries of our thesis.