Sürdürülebilirlik kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve önemi
Usage and importance of renewable energy resources under sustainability
  1. Tez No: 512029
  2. Yazar: TOLGA ORKUN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hızlı artan nüfus, gelişen teknoloji ve sanayileşme enerji talebindeki artışı da beraberinde getirmektedir. Günümüzde enerji talebinin karşılanmasında alışılagelen fosil kaynaklar daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar ve elde edilen bulgular yenilenmez fosil kaynaklı yakıtların yakın bir gelecekte tükeneceğini ortaya koymaktadır. Fosil kaynakların tükenme riskleri ile birlikte dünyanın doğal dengesi de bozulmaya başlamış ve çevre kirlilikleri oluşmuştur. Özellikle küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi kavramlar son dönemde hayatımıza girmiştir. Ayrıca yenilenemez kaynakların maliyetlerinin artması ve çok kısa süreler sonunda tükenecek olması da sürdürülebilirliği ortadan kaldırmaktadır. Fosil kaynaklara alternatif yenilenebilir enerji kaynakları ise günümüzde enerji, ısınma ve ulaştırma gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları; sürdürülebilir, yerli, yakıt maliyetleri düşük aynı zamanda temiz ve çevreci özellikleri son dönemde daha da önemli hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly growing population, developing technology and industrialization are accompanied by an increase in energy demand. Today, usual fossil resources are used more heavily in meeting energy demand. However, scientific studies and findings show that nonrenewable fossil-based fuels will be consumed in the near future. Along with the risks of depletion of fossil resources, the natural balance of the world has also begun to deteriorate and environmental pollution has occurred. Especially, concepts such as global warming and climate change have recently entered our lives. In addition, the increase in the costs of non-renewable resources and the fact that they will be consumed after a very short period of time also remove sustainability. As renewable energy sources alternative to fossil resources today are used in many areas such as energy, heating and transportation. Renewable energy sources have sustainable, domestic, low fuel costs, and at the same time clean and environmentally friendly properties they have become more important in the last period.