Osmanlı klasik dönem cami tipinde acil durum tahliye analizi
The study of emergency evacuation analysis of classical Ottoman period type mosques
  1. Tez No: 512056
  2. Yazar: SAIFUDING SEDIHEMAITI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN YAĞMUR TOPRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Binalar büyüdükçe, binalardaki kullanıcı hareketini etkin bir şekilde planlama ve tahmin etme ihtiyacı önem kazanmaktadır. Havalimanları, hastaneler, camiler ve alışveriş merkezleri gibi toplumun yoğun kullandığı binalarda kullanıcı kaçış mesafeleri ve yeterliliği açısından dikkatle analiz edilmelidir. Türkiye'de çok sayıda inşa edilen cami yapıları yoğun insan trafiği olan kamu binaları olmasına rağmen bu yapılar üzerinde yeterli sayıda akademik çalışma bulunmamaktadır. Özellikle cami yapılarının harim kısmı çok sayıda kullanıcı için tasarlanmış bir alandır. Bu bağlamda camilerin tasarımında harim kısmının çıkış yerlerinin sayısını ve konfigürasyonunu belirlemek kritik bir konudur. Binadaki kullanıcı sayısı üzerinden tahliye planlanması analizi yapabilen simülasyon modelleri bulunmaktadır. Bu tezde, cami harim mekânı çıkış kapılarının konfigürasyonunun kullanıcıların güvenli tahliye süresi üzerindeki etkisini değerlendirmek için simülasyon yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada günümüz camilerinde 16.yy Osmanlı Klasik Dönem tipi camileri için örnek olabilecek Şehzade Camisi, Süleymaniye Camisi, Selimiye Camisi ve günümüzde yeni yapılmakta olan Konya yolu Mevlâna Camisi üzerinden güvenli tahliye süresi analiz edilmiş ve tahliye modelleri yapılarak simülasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar üzerinden ilgili camilerdeki güvenli tahliye süresine ilişkin yetersizlikler tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The need to effectively plan and predict occupants' movement in the building becomes more important as buildings are getting bigger. Public buildings such as airports, hospitals, mosques and shopping malls must be carefully analyzed in terms of user escape distances and efficiency. Mosques are public buildings with heavy human traffic and there are many mosques built in Turkey yearly. However, there are insufficient number of academic studies on these structures. Especially the harim part of the mosques is designed for a large number of users. A critical issue in the design of the mosques is to determine the number and configuration of the exits of harim part. There are simulation models that can be used for evacuation planning. In this thesis, simulation method is used to evaluate the effect of the number and configuration of exits of the mosque on the safe discharge times. In the study, Şehzade Mosque, Süleymaniye Mosque and Selimiye Mosque which can be an example for the 16th century Classical Ottoman type mosques also, a contemporary mosque namely Mevlana Mosque with similar design characteristics are analyzed with simulation study of their egress models. The safe discharge times of selected mosques were analyzed and their deficiencies were observed through the simulation results.